Медия без
политическа реклама

Кабинетът шоково увеличи разходите за изборите

Скокът с над 20 млн. лв. се оправдава с повишаването на възнагражденията за членовете на избирателните комисии, както и с инфлацията

29 Авг. 2019
Според решение на ЦИК от средата на август вече се полагат и допълнителни възнаграждения от 15 лв. за подреждане на помещението за гласуване, за предаването на протоколите и пр.
Илияна Кирилова
Според решение на ЦИК от средата на август вече се полагат и допълнителни възнаграждения от 15 лв. за подреждане на помещението за гласуване, за предаването на протоколите и пр.

Въпреки че управляващите отмениха машинното гласуване и такова няма да има наесен, правителството отпуска рекордните 70.7 млн. лв. за местния вот на 27 октомври. Това става ясно от одобрената от Министерския съвет в сряда план-сметка за изборите. Толкова милиони не са били давани от държавата за избори. Сумата е с 20 млн. лв. повече спрямо изборите за кметове и общински съветници преди четири години. Тогава вторият кабинет на Борисов отпусна близо 51 млн. лв. Разликата сега е още по-драстична, тъй като в тези 51 млн. лв. тогава влязоха и разходите за проведения по същото време национален референдум, който бе по въпроса дали да има дистанционно електронно гласуване.

От съобщението на правителствената информационна служба не става ясно какво е наложило значителното завишаване на изборните разходи, но говорителят на ЦИК Александър Андреев го оправда с увеличението на възнаграждението на членовете на изборните комисии и с инфлацията.

Един от основните аргументи на ГЕРБ за премахването на машините за местния вот бе, че са "изключително скъпи" и че само 27 процента от имащите право на глас са гласували с тях на евровота през май. "60 лв. струва 1 вот на един избирател с машинно гласуване, а цената на един глас, пуснат с хартиена бюлетина, е 77 стотинки", обяви в началото на юли шефката на правната комисия в НС Анна Александрова.

От думите на Александър Андреев пред "Сега" стана ясно, че ако машинното гласуване беше останало, сумата щеше да набъбне още повече.  "Минали са 4 г., при всички случаи и възнагражденията са се увеличили в различните ведомства, както и разходите, които ще бъдат са по-високи", посочи  Андреев. 

Като друга основна причина за увеличения разход той посочи повишението на разходите на членовете на общинските и секционните избирателни комисии - ОИК и СИК. "По този начин ще бъдат стимулирани да участват максимално добре в обучението и в подготовката на самия изборен ден - на помещенията и впоследствие предаването на изборните книжа. Там заплащането е диференцирано, тоест едно е възнаграждението, ако член на СИК участва във всичките дейности, друго е, ако се е явил само на изборите и с приключването на изборния ден си е тръгнал", поясни говорителят на ЦИК. По думите му парите за бюлетините също ще са повече, тъй като за отпечатването им ще отиде повече хартия. Все пак това са четири вида гласуване - за кметове, за общински съветници, за районни кметове и възможен балотаж, каза той.

Един от големите проблеми на изборите у нас е ниското заплащане на техните членове и липсата на желаещи да изкарат около денонощие срещу 50 лв.

Увеличението на възнагражденията на членовете на СИК и ОИК, които ще са съответно 12 000 и 265, се вижда и от едно от последните решения на ЦИК.  Според него председател на общинска комисия ще получава на месец 1060 лв. (в общини до 350 секции), 1175 лв. (между 351 и 1000 секции) и 1400 лв. (за Столичната община). Месечните възнаграждения на членовете ще е 960 лв. (в общини до 350 секции), 1060 лв. (между 351 и 1000 секции) и 1270 лв. (за Столична община).

Членовете на комисиите ще получават заплащане от 6 септември 2019 г. до седмица след обявяването на резултатите от първи и втори тур.

На предишния местен вот председателите на ОИК в зависимост от броя на секциите взимаха с около 200 лв. по-малко.

Председател на СИК ще получава вече 100 лв. за първи тур и 65 лв. при втори. Зам.-председателите ще вземат съответно 90 лв. и 60 лв., а членовете - 80 лв. и 55 лв. Полагат се и допълнителни възнаграждения за подреждане на помещението за гласуване за предаването на протоколите и т. н.

ПО ПЕРА

Евроизборите през май струваха на бюджета 32.4 млн. лв. плюс 9 млн. лв. допълнителни средства за машинното гласуване. Последните парламентарни избори от 2017 г. пък са стрували на бюджета близо 30 млн. лв.

Сега според план-сметката на МС за изборите през октомври по перото за възнаграждението на представителите на общинските и секционните комисии ще отидат близо 31 млн. лв. от общата сума. 16 млн. лв. ще са за логистичното осигуряване на вота от областните управи, 10 млн. лв. ще са разходите на ЦИК, а други 10.5 млн. лв. ще са за вътрешното министерство за осигуряване на реда.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата