Националният фонд "Култура" не е следил дали реално и с какво качество са се провеждали събитията и проектите от културната програма на европредседателството, които бяха одобрени за финансиране през миналата година. Това става известно от отговори на шефа му Борислав Геронтиев до "Сега", получени по реда на Закона за достъп до обществена информация. Фондът вече е платил изцяло на проектите, които са представили отчет.
През декември м.г. фондът сключи договори с 55 кандидати на обща стойност около 1.65 млн. лв., а общият бюджет на България за културни събития по време на европредседателството беше 4 млн. лв. Към момента фондът, който е на подчинение към Министерството на културата и чийто председател е министър Боил Банов, не дава информация дали е отказал да изплати докрай парите на някой от проектите, и причините, поради които го е направил. Досега са предадени отчетите на 27 проекта, а изцяло са изплатени средствата на 20, става ясно от справката. Не е известно обаче дали книжата на останалите са върнати за поправки или са отхвърлени.
Засега няма и бенефициент, който да е обявил, че не е успял да изпълни проекта си, и да е върнал средства. Според правилата на културната програма проектите получиха 70% от сумите при подписването на договорите. Останалите 30% трябва да се преведат до три дни след приключването им. Крайният срок бенефициентите да подадат документи е 30 септември.
Системата за контрол изглежда напълно формална, като се има предвид, че част от одобрените мероприятия бяха четения на книги, музикални изпълнения, театрални постановки, уъркшопове и т.н. Част от тях трябваше да се проведат в частни галерии и зали, в читалища в провинцията, по площади, паркове и др. "За проверка на изпълнението на проектите, подпомогнати финансово от НФ "Култура", се прилагат и проверяват за съответствие със заложените в проектната документация елементи съдържателен и финансов отчет. Изискванията към отчетната документация са заложени в условията на Културна програма на българското председателство на Европейския съюз, лаконично отговаря Геронтиев на въпросите: "Как фонд "Култура" ще провери дали подадените документи отговарят на извършените дейности? Правена ли е досега проверка и какви са резултатите от нея?". В справката се казва още, че "съобразно договора, за изпълнен проект се счита такъв, по който всички дейности са приключени и чиито отчетни документи са подадени и одобрени". "Във връзка с това след предоставяне на всички предвидени от договора документи за съдържателно и финансово отчитане на проекта и след тяхното одобрение от експертите на НФ "Култура", се извършва окончателно плащане по програмата", пише още в отговорите.
-Отличници-
Цялата сума - 29 000 лв., вече е получила фирма "Ес Ти Би комюникейшън" за изграждането на т.нар. Стена на надеждата. В рамките на инициативата трябваше да бъде създадено ателие, в което да се изработват глинени тухли, върху които посетителите да пишат своите послания за бъдещето на обединена Европа. Обектът се появи на входа към метростанцията пред ЦУМ не в средата на април, за когато бе обявен първоначално, а през май, и престоя три седмици при слаб интерес от страна на минаващите. Изцяло са платени и 10 000 лв. за проект, чийто автор се е ангажирал да чете пред чужденци извадки от български книги с цел популяризиране на родната литература.
Отчет във фонда все още не е подал ЕТ "Мултфилм-Георги Димитров" за изпълнението на проекта "Жив килим от български рози под звуците на Балканите". За него инициаторът поиска почти 68 000 лв., а му бе отпусната солидната сума от 38 700 лв. Злополучният килим бе разпънат само за няколко часа в един от ъглите на площада пред НДК. Вместо похвали, проектът и одобрилият го фонд "Култура" получиха главно критики от посетителите и в социалните мрежи. Не е представила отчет и фирма "Идея дизайн" за проекта "Столът като символ - влияние на европейския дизайн и архитектура в следосвобожденска България". За тази идея на фирмата бяха гласувани 20 000 лв. Документи още не е внесло и дружество "Арто плюс", което спечели почти 50 000 лв. с предложение да организира седем прояви на площади в София, на които да се популяризират "женските гласове на България". Все още не е поискал последните 30% от отпуснатите му 5000 лв. и авторът на идеята да направи представление със сапунени мехури на театрална сцена.