Медия без
политическа реклама

Мегакомисия ще прикрива безсилието на властта да се справи с ужаса по пътищата

Според кабинета катастрофи като тази при Своге ще се предотвратят с преместване на едни структури от едно място на друго

 Десетки жители на Своге и околните населени места излязоха втори ден на протест на мястото, където в събота загинаха 17 души от Световрачене и с. Владо Тричков.
Протестиращите блокираха пътя, което доведе до километрично задръстване.
Те настояват за бързи и реални действия по обезопасяването на участъка.
БГНЕС
Десетки жители на Своге и околните населени места излязоха втори ден на протест на мястото, където в събота загинаха 17 души от Световрачене и с. Владо Тричков. Протестиращите блокираха пътя, което доведе до километрично задръстване. Те настояват за бързи и реални действия по обезопасяването на участъка.

Пълното безсилие на правителството да се справи с трагичната ситуация по пътищата логично доведе до поредната безсмислена идея - мегаструктура да обедини службите, които отговарят за пътната безопасност от различни ведомства и министерства. Така властта ще се опита да излезе суха от скандала с опасния път при Своге, на който в събота автобус падна в пропаст и загинаха 17 души, а 21 бяха ранени. След тежката катастрофа се разбра, че нито един държавен орган не си е свършил работата. Отговорност засега от никого не е потърсена. По традиция обаче започна преливането от пусто в празно.

Замисълът, който все още тъне в мъгла, бе лансиран след среща на институциите при премиера, на която по думите на вицепремиера Томислав Дончев темата е дискутирана "не само на ниво микромениджмънт и конкретен участък, не само на ниво как трябва да стане по-ефективен контролът на една или друга държавна структура, а и по какъв начин е редно да се промени целият корпус на държавното управление по темата". 

"Всички служби и функции, които имат отношение по темата и се намират в МВР, Министерството на транспорта, Министерството на регионалното развитие, АПИ и други ведомства, включително Министерството на образованието, да се консолидират в една структура, която да има преки отговорности. По този начин няма да има типичното разделение на отговорностите и сложния въпрос от всяко ведомство кой е най-отговорен за нередност или инцидент", обясни вицепремиерът Томислав Дончев. 

Не се разбра нито кой точно ще влиза в тази мегаструктура, нито с какво ще се занимава тя, нито какво конкретно ще контролира, нито как точно това ще спре размиването на отговорностите. Но е ясно, че за създаването й ще се наложи законодателна промяна. Новата агенция или комисия ще бъде подчинена на Министерския съвет, обсъждало се дори да бъде под директното ръководство на министър-председателя. Основната й функция ще е да упражнява силен контрол на всички останали държавни служби за пътна безопасност, за да си вършели те по-добре работата. Освен това тя щяла "да прави политики и да издава предписания". "Ако искаме едно такова звено да е ефективно, трябва да имаме много фин баланс на неговите правомощия спрямо отговорностите на всички останали институции", каза Дончев. Той обеща да не се назначават нови чиновници, а да се вземат хора от съществуващите органи и от неправителствения сектор.

Така представена, идеята много прилича на центъра БОРКОР, в който бяха събрани чиновници от различни ведомства, които уж трябваше да координират борбата с корупцията. Резултатите от дейността му са няколко анализа, малко предписания и изследвания, които струваха милиони, но практическата полза беше нулева.

Дончев не коментира факта, че вече съществува подобна структура - Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата към МВР. Неин председател е лично министърът на вътрешните работи, а членове са зам.-министри от почти всички министерства. Не е известно тя да се е проявила с нещо. Не е ясно и как новата мегаструктура ще реши съществените проблеми, след като КАТ, която контролира спазването на правилата по пътищата, ще си остане към вътрешното министерство, а Агенция "Пътна инфраструктура" ще продължи да си прави самостоятелно обществените поръчки за пътищата. Именно корупцията и безхаберието в тези две звена са причината за по-голямата част от катастрофите.

Парадоксално е и че идеята за концентрацията на служби и функции в областта на пътната безопасност е в пълно противоречие с визията на кабинета, лансирана след предишната голяма катастрофа с автобус само преди няколко месеца. Тогава концепцията бе за разделяне на Закона за движение по пътищата в три отделни закона - уж за да конкретизира и децентрализира дейности, за да е ясна отговорността. 

По принцип след всеки кървав пътен инцидент с много жертви премиерът Бойко Борисов събира спешно министри и други фактори, отговарящи за пътната безопасност, и раздава заповеди, включително и за законодателни промени. Веднъж искаше от министрите да му дадат "проект с драстични мерки, които да доведат до спиране на убийствата на пътя", а друг път обясняваше, че "явно демокрацията не работи в сферата на движение по пътищата". И до момента практическите резултати са нулеви.

 

КОНТРА

Преди няколко месеца при поредното разбиване на корупционна схема в ДАИ главният прокурор Сотир Цацаров разкритикува концентрацията на контролни дейности. "Ние ще изправим пред съд хората, които са участвали в тази корупционна схема. Тя обаче ще се възпроизведе отново, защото просто агенцията издава всичко онова, което е необходимо, за да имате два товарни автомобила, за да имате няколко таксиметрови автомобила и най-сетне автомобилите на агенцията са по пътищата, които проверяват професионалните шофьори и извършвания превоз. Казано по друг начин, държавата трябва да прецени дали всичко това да продължава да бъде концентрирано в едно структурно звено и дали тези режими трябва да продължават по този начин. Защото цялата корупционна схема се възпроизвежда, на практика сменят се само хората през определени периоди", каза Цацаров.

Последвайте ни и в google news бутон