Министрите на финансите и на социалната политика Владислав Горанов и Бисер Петков не оставиха никакъв шанс таванът на всички пенсии да падне в близко бъдеще. Темата е на дневен ред заради насрочена за днес дискусия в социалната комисия в Народното събрание. Тя е предизвикана от петиция на пенсионерски организации с искане догодина ограничението да се премахне за всички възрастни.
Според кодекса за социално осигуряване от следващата година таванът на пенсиите отпада за новите пенсионери - тези, които ще се пенсионират след 31 декември 2018 г. За старите пенсии обаче той се запазва, като от 1 юли малко ще се повдигне - от 910 на 1040 лв. По данни на НОИ към юни 2018 г. таванът ограничава парите на 55 716 души. Около 25 000 от тях ще започнат да получават реалния размер на пенсията си, когато максимумът се вдигне на 1040 лв. догодина. Другите 30 000 обаче ще останат ощетени и именно за тях е дебатът в момента.
Пред "Хоризонт" финансовият министър обяви, че таванът върху пенсиите най-вероятно няма да отпадне от догодина. По думите му, за да се стигне до цялостно отпадане на максималното ниво на определени пенсии, трябва да се преодолеят несъвършенствата в системата. "Таванът за всички пенсии би могъл да отпадне само тогава, когато всички изкривявания в пенсионната формула, натрупани от отменения Закон за пенсиите, през Кодекса за задължителното обществено осигуряване до безбройните изменения в Кодекса за социално осигуряване, изчезнат. Тогава можем да говорим за премахване на тавана на пенсиите, защото той съществува, за да премахне несъвършенството на пенсионната формула и използването на относително кратки периоди, които разкъсват връзката между осигурителния принос и размера на получаваната пенсия", коментира Горанов. Според него ще можем да говорим, че всички пенсии се получават справедливо, с максимална връзка между приноса и размера, когато "с времето се изчерпят тези периоди, през които информационната система на НОИ не е функционирала и не е събирала данни за осигурителния принос".
В същия дух се изказа и колегата му Бисер Петков. Той изтъкна, че въпросът не е просто финансов. Според него трябва да се прецени как ще се възприеме в обществото подобна стъпка, тъй като някои от ограничените пенсии ще са доста високи. "Друг е въпросът доколко обществото ще приеме, че тези пенсии са справедливо изчислени", коментира Петков. Той подчерта, че за времето преди 1997 г. няма регистър на осигурените и не е тайна, че съществуват и опити за измама чрез представяне на неверни документи.
По данни за 2017 г. НОИ е спестявал 11 6581 990 лв. месечно от разликата между тавана и действителния размер на пенсията на 53 756 души. От тях 13 727 са от сектор "Сигурност", летци, парашутисти, водолази. Проблемът обаче не е в летците, военните и миньорите, а в шепа хора - главно банкери, които са се осигурявали върху много високи суми през 90-те години на миналия век. Тогава нямаше максимален осигурителен доход, а пенсията се определяше по трите години стаж с най-висок доход. Така тези хора сега биха получавали над 10 000 лв. пенсия срещу малък осигурителен принос. Последната статистика на НОИ - за 2017 г., показва, че с най-голяма сума - над 850 лв., са ощетени 1115 души, т.е. без таван те биха могли да вземат над 1760 лв. пенсия. Само от тази група пенсионери спестената месечна сума е 1 482 488 лв., като военни, летци и пр. са 306 от тях.
Таванът на пенсиите е болна тема от години, като всеки вижда справедливостта по свой начин. Единодушно е мнението, че той срива доверието в системата и демотивира хората да се осигуряват. Въпреки че надделяват гласовете, че е справедливо ограничението да падне за всички пенсионери, има експерти, които смятат обратното. Според тях дискриминирани са новите пенсионери, тъй като не могат да се осигуряват върху какъвто искат доход и да избират най-добрите си години - затова таванът трябва да падне само за техните пенсии. Политиците пък често се аргументират, че не е справедливо да се разтваря още повече ножицата между ниските и много високите пенсии. Не на последно място стои и въпросът с документните измами при старото правило за избор на три години.
От друга страна, отпадането на тавана за новите пенсии звучи хубаво само на думи. На практика те също трудно ще надхвърлят 1100 лв. заради максималния осигурителен доход - замразен на 2600 лв. в този мандат на Борисов. Именно това е и причината засега да не се чуват намерения тази промяна да бъде отложена за пореден път. Впрочем, първоначалният замисъл на пенсионната реформа беше таванът на пенсиите да отпадне още през 2004 г. Оттогава решението беше отлагано неколкократно - последно през 2013 г.
ФОРМУЛА
От догодина изборът на благоприятни години във формулата за изчисление на пенсията окончателно отпада - за новите пенсии вече ще се взема предвид само стажът след 31 декември 1996 г. За пенсиите, отпуснати до края на т.г., във формулата наред с този стаж влизат и три избрани години от преди 1997 г.