Същински антирекорд по неявяване на работа е отбелязал депутатът от ДПС Делян Пеевски. Той е посетил парламента едва веднъж за последните две години. Това показва справка, предоставена от Народното събрание на гражданското сдружение БОЕЦ по Закона за достъп до обществена информация. Заплатата му обаче се изплаща, а отсъствията от пленарната зала са извинени.
Депутатът бизнесмен е бил на работа за последно на 19 април 2017 г. - деня, в който се проведе първото заседание на настоящото 44-то Народно събрание. Оттогава до 30 април 2019 г. той не се е явил на нито едно пленарно заседание, нито е участвал в работата на парламентарните комисии, макар че и до момента се води член на две - по икономическа политика и по земеделие.
Пеевски няма изказвания, не се е включвал в парламентарния контрол и нито веднъж през последните две години не е бил командирован. Законодателната му дейност се свежда до два законопроекта - промени в Закона за банковата несъстоятелност и в Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения. Той обаче е съвносител и по никакъв начин не се е включвал в тяхното обсъждане, както и в гласуването им.
От парламентарната администрация отказват да отговорят директно на въпроса на БОЕЦ колко и какви наказания, дисциплинарни мерки и санкции са били наложени на Пеевски за неизпълнение на служебните му задължения. Вместо това препращат към уебсайта на Народното събрание, където се поместват наказанията за нарушения на етичните норми и на правилата за поведение на депутатите. Пеевски, естествено, няма такива, тъй като не е присъствал. От регистъра на неоправданите отсъствия се вижда, че такива редовно се отчитат на Пеевски за заседания на комисии. Това означава, че губи допълнителните пари, които се дават на депутатите за участие в комисии. За каква сума става въпрос, не е ясно.
Показателен е още фактът, че депутатът изобщо не се е възползвал от възможността да си назначи нещатни сътрудници, макар че парламентарният правилник му дава право и дори предвижда допълнителни пари за това.
НЕЯСНОТА
От БОЕЦ питат и дали Народното събрание има информация за местонахождението на Пеевски, за когото сдружението посочи, че не е известно дали въобще пребивава в България или другаде в ЕС. Въпросът е съществен, тъй като законът изисква от кандидатите за европейски избори, какъвто е Пеевски, да са живели поне през последните 6 месеца в страната или в ЕС. От парламентарната администрация обаче посочват, че тази информация „не касае дейността на Народното събрание като задължен по закона субект“.