Последиците от масовото клане на домашни прасета заради африканската чума вече са налице. В деня, в който изтече крайният срок за умъртвяване на свинете в Южна България, от сливенското село Гавраилово дойде сигнал за чували с разложени животински останки в горско дере до селото. Според местните хора това са отпадъци oт акцията по ликвидиране на прасетата в района. По спешност вечерта в събота ветеринарен екип от областната дирекция по храните погреба животинските отпадъци и дезинфекцира района.
Слухове, че хората масово изхвърлят на нерегламентирани места трупове и отпадъци на умъртвени прасета има от началото на кампанията. Има тревоги и къде и как се заравят хилядите прасета от големите комплекси. Зам.-министърът на околната среда Красимир Живков обаче успокои през уикенда, че от разпространението на африканската чума по свинете няма опасност за околната среда. Той увери, че институциите на МОСВ реагират мигновено, до два часа след подаването на завление от кмета. „От предложените 970 площадки за загробване труповете на заразените животни, над 40% са одобрени, а 560 или близо 60% са отказани, защото не отговарят на изискванията по закона за водите по становище на съответната басейнова дирекция, т.е. има риск за вододайните и санитарно-охранителните зони, и други водоеми", поясни Живков.
От друга страна, не утихва и недоволството на стопаните от няколко населени места, които не желаят да се подчинят на инструкциите от София. Предстои тази седмица да продължат проверките за нерегламентирано отглеждане на прасета в обекти тип "заден двор", като оцелелите трябва да бъдат подложени на принудително умъртвяване. Към момента доказаните огнища на африканска чума по домашни животни са 30.