Медия без
политическа реклама

Появи се четвърта цена на тризонета на Пламен Георгиев

Първа инвестиционна банка се опита безуспешно да разсее съмненията около ипотеката на жилището

04 Апр. 2019
Пламен Георгиев
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Пламен Георгиев

Първа инвестиционна банка направи лоша услуга на председателя на антикорупционната комисия Пламен Георгиев и отвори нова сюжетна линия около закупения от него тризонет в район "Слатина".  В опит да хвърли светлина върху ипотеката на жилището ПИБ обяви, че пазарната му оценка е изчислена на 379 000 лв. Това е значително над официалната цена по сделката, записана в нотариалния акт на Георгиев и декларирана пред оглавяваната от него комисия - 293 374 лв. Така на практика ПИБ косвено потвърждава, че сделката е сключена на нереално ниска цена.
До намесата на ПИБ в казуса се стигна покрай даваните от Георгиев абсурдни обяснения около огромната тераса към жилището му в "Слатина", която се оказа недекларирана пред КПКОНПИ. Както "Сега" писа, Пламен Георгиев и съпругата му Ирена са закупили жилище на три нива с площ от 156 кв. м и две тераси - 48 и 187 кв. м. И двете тераси са описани в нотариалния му акт като част от закупения имот. Целият имот е ипотекиран в ПИБ. Георгиев обаче твърди, че терасата не е негова, а представлява общи части. По тази причина цената й изобщо не била включена в цената за придобиване на имота (това по нищо не личи от нотариалния акт - б.р.) и неправилно фигурирала в посочената данъчна оценка на жилището от 452 786 лв. Преди дни шефът на КПКОНПИ освен това даде и още една цена - на база данъчна оценка без терасата, която е 255 306 лв.
В изпратено до Нова телевизия становище Първа инвестиционна банка, която е отпуснала ипотечния кредит, също твърди, че при извършената оценка голямата тераса не е включена, защото представлявала общи части. "В предмета на оценката не са включени и не са били предмет на оценяване описаните в нотариален  акт, съставен през 2006 г., разглеждан при одобрение на обезпечението, 186.57 кв.м ид. части от тераса – плосък покрив на сградата, поради това, че същите представляват общи части от сградата и не могат да бъдат предмет на оценка и сделки с вещно-прехвърлителен ефект", твърди ПИБ. В същото време в молбата за вписване на ипотеката в Агенцията по вписванията терасата е посочена изрично като част от ипотекирания имот. Не става ясно защо ПИБ се позовава на нотариалния акт от 2006 г. на предходния собственик на имота, а не на акта на Георгиев, който е актуалният собственик и го ипотекира. 

Най-изумителното в становището на ПИБ обаче е посочената пазарна цена на жилището, при това без терасата - 379 000 лв. Пламен Георгиев и съпругата му декларирали, че могат сами да покрият 50% от сумата и така сумата на взетия заем е намалена наполовина - до 189 500. Сключването на сделката под тази пазарна оценка - при посочена цена от 293 374 лв., повдига въпроси за реално платената сума и дали Георгиеви са могли да я платят с официално обявените си доходи. В случая няма неплатени данъци, защото сделката е обложена на минимално позволената по закон сума - данъчната оценка на имота. Тя възлиза на 452 786 лв. и включва и голямата тераса. Телевизионни кадри показаха, че терасата е добре усвоена от семейството.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?