Медия без
политическа реклама

Прокуратурата започна серия от арести на едри бизнесмени

Собственикът на "Винпром Карнобат" е задържан за укрити данъци, пране на пари и цигари без бандерол

Прокуратурата е чакала повече от месец, защото искала да работи по "сериозния сегмент" на организираната престъпност, обясни зам. главният прокурор Иван Гешев.
БГНЕС
Прокуратурата е чакала повече от месец, защото искала да работи по "сериозния сегмент" на организираната престъпност, обясни зам. главният прокурор Иван Гешев.

Трусовете в правителството, случайно или не, съвпаднаха с разместване и на други пластове. Прокуратурата се втурна да разследва престъпления с 10-годишна давност и да арестува едри бизнесмени от Южна България, устояли досега на всякакви проверки и със стабилни връзки с властта. По-малко от седмица след прокурорската акция срещу хотелиерската фамилия Арабаджиеви държавното обвинение започна операция срещу друг едър бизнесмен - бившия им сват и собственик на "Винпром Карнобат" Миню Стайков.

За разлика от Арабаджиев, който е издирван с европейска заповед за арест, Стайков бе арестуван в сряда сутринта с още 9 души. До вечерта обвинения не им бяха повдигнати. От прокуратурата обясниха, че разследват данъчни престъпления, пране на пари и държане на цигари без бандерол. Според зам. главния прокурор Гешев няма нищо общо между разследванията срещу Арабаджиев и Стайков, но съвпаденията са прекалено много. 

Подобно на акцията срещу Арабаджиев, и за Стайков бяха назовани огромни суми - Гешев намекна, че през обискираните дружества навярно са изпрани няколко десетки милиона лева. За Арабаджиеви прокуратурата вече има доказателства за изпрани между 7 и 9 млн. лв., твърди прокурорът. Всъщност преди дни той говореше за над 100 млн. лв., а обвинението е само за 600 хил. лв. За Стайков - 70 млн. лв.

И в двата случая прокурорите ровят в стари документи - данъчните престъпления и прането и при Стайков, и при Арабаджиев са за почти десетгодишен период - от 2009 г. досега - откакто е на власт Бойко Борисов. Гешев не отговори какво са правили през цялото това време данъчните с обяснението, че не е техен началник. Сега били разпоредени данъчни проверки.

"Фабрика за нелегални цигари в Карнобат доведе специализираната прокуратура до операцията срещу Стайков", обясни Гешев. Акцията по разбиването й е проведена в края на юли. Тогава обаче прокуратурата не е повдигнала никакви обвинения. Обяснението на Гешев е, че били хванати само дребни риби. "Бяха задържани лица на ниво шофьор на ТИР, защото имаше ТИР с 1000 мастербокса, портиер, който е наемател, и т.нар. отцепка, които за нас не представляваха особен интерес", обясни той. Според него целта била да се работи по "сериозния сегмент" на организираната престъпност.

След тази операция започнало събиране на информация, за да се стигне до акцията срещу фирмите на Стайков - "Винпром Карнобат", "Топаз Мел" и "Сис Индустрийс". В сряда сутринта прокуратурата влезе в офисите на тези фирми в София, Карнобат и близките села Венец и Церковски. Гешев намекна за подозренията на прокуратурата - че печалбата от фабриката за цигари е "изпирана" през търговските дружества. Според него това е най-модерната подобна фабрика с капацитет да произведе 1000 мастербокса в рамките на 5 дни. В нея работели арменци, които изобщо не напускали сградата - вътре имало спални помещения, кухня и фитнес. Печалбата била 1.5 млн. лв. седмично, или около 70 млн. лв. годишно.

"На всеки от вас е ясно, че дори само ако вземем тази фабрика, това са около 70 млн. лв. годишно. Тези пари е малко вероятно да се държат в касети, в цял свят се изпират през определени фирми", заяви прокурорът. Според него има данни, че фабриката е работела от 2015 г. Той обаче отказа да отговори къде е пласирана продукцията й, въпреки че имал информация. Фабриката се е помещавала в сграда на бивша мандра, собственост на сина на кмета на Карнобат Георги Димитров (в настоящия си мандат е независим, а преди това от БСП) - Иван. Той е сред арестуваните. Според Гешев кметският син е казал, че не е знаел какво правят наемателите му.

Това не е единствената цигарена фабрика, с чието разбиване се похвалиха от МВР и прокуратурата през последните седмици. В края на август бе съобщено за общо четири фабрики - две в Дупница, по една в Тутракан и Горна Оряховица. Не е ясно дали те са свързани с фабриката в Карнобат. Според разследващите обаче са били оборудвани по сходен начин - спални помещения, столова и фитнес. За тях обаче Гешев не каза нищо.

Интересна е съдбата на делото срещу Стайков. В началото то е водено от ГДБОП. Впоследствие обаче е поето от следователи към спецпрокуратурата. В сряда на място е шефът на Националната следствена служба Борислав Сарафов за оказване на "методическа помощ". "Към този момент тук са обезпечени и се провеждат претърсвания и изземвания в 12 обекта. Това са както фабриката, така и няколко предприятия, а също така и свързани с тях дъщерни търговски дружества", заяви Сарафов в село Венец. Той повтори, че нелегалната фабрика за цигари е нанесла щета от 70 млн. лв. на бюджета. И по въпроса защо акцията се провежда сега, при условие че данъчните престъпления са вършени 10 години назад, двамата заместници на Цацаров бяха съгласували изявленията си. "Мерки досега не бяха предприети, тъй като нуждите на разследването и държавата предполагат да бъдат хванати едрите риби", заяви Сарафов.

 

ЦИТАТ

Иван Гешев: Постоянно се задава тоя въпрос: "Защо сега?" Защото специализираната прокуратура работи по този начин, тя е млада структура, работи от 2012 г. Към момента, когато аз съм ръководител, компромиси не се правят. Откакто аз отговарям за тази прокуратура и сме събрали екип от хора, работим. Ако имате някакви въпроси за 2009 г., може да ги зададете на конкретните длъжностни лица, които са били отговорни.

 

ДЕЖАВЮ

Това не е първият сблъсък на бизнесмена Стайков и фамилията му с прокуратурата. По времето на кабинета "Костов" при операция "Градус" срещу контрабандата на алкохол "Сис индустрийс" е спомената като нелегален вносител на спирт. Следващата шумна акция в компанията е през 2005 г., когато са иззети 11 хил. бутилки алкохол с фалшив бандерол. Следствените дела обаче потънаха и до присъди не се стигна. В края 2012 г. от МВР обявиха, че издирват сина му Стайко Стайков по обвинение за участие в престъпна група за източване на ДДС. Операцията бе кръстена "Захарно петле". Тогавашният вътрешен министър Цветан Цветанов обяви, че е имало изтичане на информация към заподозрените, и дори спомена, че това е направено от прокурор. Впоследствие Стайко Стайков бе издирван в продължение на 2 месеца и в крайна сметка се предаде сам. Бе арестуван за известно време, след което излезе на свобода срещу 50 хил. лв. гаранция. Впоследствие бе отменена и забраната да напуска страната. Заедно с него обвиняеми бяха още трима души. До днес делото не е започнало в съда. Миню Стайков е бил близък с президента (2002-2012 г.) Георги Първанов. През 2003 г. държавният глава го награди с юбилеен медал "100 години Илинденско-Преображенско въстание" като радетел за тракийската кауза и спонсор. Година по-късно по повод Трифон Зарезан президентът посети винпрома в Карнобат за откриването на нови технологични линии и получи като подарък от Миню Стайков ловна пушка "Меркел", германско производство, с колекционерска стойност. Във вестникарските архиви се пазят снимки на бизнесмена и с някогашния земеделски министър Нихат Кабил по времето на тройната коалиция. Има фото и с наместника на папа Бенедикт ХVІ.

 

Последвайте ни и в google news бутон