Ден преди Еврокомисията да излезе с критичен доклад към страните, които раздават гражданство срещу инвестиции, Министерството на правосъдието избърза да предложи отпадане на тази законова възможност. Критиката се отнася за България, Малта и Кипър, съобщи БНР, като се позова на Ройтерс. В доклада на ЕК се предупреждава, че раздаването на гражданство срещу инвестиции носи много сериозен риск от пране на пари, корупция и укриване на данъци.
Аргументът на Министерството на правосъдието е, че мярката не била постигнала целта си - увеличаване на привлечените реални чуждестранни инвестиции и икономическо развитие. Нямало разкрити нови работни места. Освен това за някои случаи било установено, "че инвестицията не е налична, поради извършена продажба на купените ценни книжа или по други причини".
"Предвиждаме въвеждане на ниво на владеене на българския език за кандидатите, които желаят да станат български граждани", каза зам.-правосъдният министър Десислава Ахладова, цитирана от "Фокус". Подготвя се и изискване кандидатите за български паспорт да имат доход или занятие тук. Така ще се избегне възможността някой да иска гражданство единствено, за да отиде да работи в друга страна от ЕС. Зам.-министърката каза още, че познаването на българската история и на работата на институциите също ще бъдат въведени като изисквания за получаване на гражданство, като МОН ще бъде органът, който ще издава удостоверения, както е и в момента.
На 30 януари законопроектът ще бъде разгледан от Съвета за развитие към Министерския съвет и ще бъде публикуван за обществено обсъждане.
Темата с българското гражданство стана актуална в края на м.г., след като прокуратурата забеляза, че има злоупотреби с даването на удостоверения за произход - проблем, за който се говори от години. Шефът на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев беше арестуван и обвинен като ръководител на престъпна група за търговия с влияние. Премиерът Бойко Борисов спомена за закриване на агенцията, а вицепремиерът Красимир Каракачанов - предложи да прерасне в министерство. Засега промяна няма.
БЕЗ КОНТРОЛ
През август "Сега" писа, че инвестициите, обещани от чужденци в замяна на българско гражданство, не се контролират. Средно по петима чужденци годишно получават българско гражданство заради направени от тях инвестиции в страната. Според статистиката от началото на 2013 до 21 май 2018 г. 27 души са взели български паспорт с указ на вицепрезидента за значителен принос към икономиката ни. Законът урежда облекчена процедура по получаване на гражданство, ако чужденецът е вложил над 1 млн. лв. Предвижда се отмяна на натурализацията, ако инвестициите не се поддържат, но такъв случай за петте години няма, отговориха през лятото от правосъдното министерство.