Медия без
политическа реклама

Никой не следи за инвестициите срещу помощ от държавата

Управляващите са изплатили 60 млн. лв. финансови стимули за проекти на частни фирми през последните пет години

12 Септ. 2023
Pixabay

Никой не следи дали частните инвеститорите, получили от държавата сертификати за финансово подпомагане и специално отношение, изпълняват заложените обещания за размера на капиталовложенията и разкриването на работни места.

Затова Българската агенция за инвестиции (БАИ) трябва да засили контрола и отчетността, а също и кметовете на общини, на чиято територия се осъществяват сертифицираните проекти, препоръчва Министерството на иновациите и растежа (МИР) в публикуван наскоро доклад за инвестициите в България през 2022 г.

В същото време анкета сред сертифицираните инвеститори показва, че те не получават обещаните ускорени срокове за административното обслужване на техните проекти. Институциите - както на държавно, така и на общинско ниво, не спазват съкратените срокове по Закона за насърчаване на инвестициите.

Докладът обхваща издадените сертификати клас А и клас Б по Закона за насърчаване на инвестицииите в периода от 2018 г. до 2022 г., включително.  За тези пет години са сертифицирани 149 инвестиционни проекта като годишно броят им е между 25 до 34. Най-много сертификати са издадени през 2020 г. - 34 проекта на обща стойност 1.009 млрд. лв. През 2022 г. сертификат са получили 31 проекта, но общата им стойност е по-голяма - 1.220 млрд. лв.

Броят на планираните работни места в сертифицираните проекти варира от 2 439 през 2018 г. през 4 351 през 2020 г. и пада до 2 885 през миналата година.

Липсват обаче данни за обема на реално извършените инвестиции в изпълнение на тези проекти, се посочва в доклада. Отбелязва се, че често сертифицираните дружества не изпълняват своите задължения в края на всяка година в срока на валидност на сертификата да подават до изпълнителния директор на БАИ информация за развитието на инвестиционния им проект, в това число данни за обема на вложените средства, спазване на графика и разкриването на работни места.

Законът за насърчаване на инвестициите обхваща малка част от новите инвестиции на местни и чужди компании, защото се фокусира върху индустрията и високотехнологичните услуги. Над 80% от издадените сертификати са клас А. В зависимост от икономическата дейност законът предвижда различни прагове на размера на инвестицията, за да може проектът да получи специално подпомагане от държавата за неговото по-бързо осъществяване. Общото изискване е инвестицията да се изпълни в тригодишен срок и разкритите нови работни места да се поддържат поне в срок от пет години. Сертификат клас А се издава от Министерството на иновациите и растежа.

АНКЕТА

Насърчителната мярка, която получава най-добри отзиви и е най-атрактивна за инвеститорите, е частичното възстановяване на задължителните осигурителни вноски на новоназначената работна ръка. На следващо мястото се посочват мерките, свързани с прехвърлянето на собственост или ползване на имоти с изградена инфраструктура без търг или конкурс по пазарни или по-ниски цени и финансово подпомагане за изграждане на техническа инфраструктура.

И въпреки това нито един от анкетираните инвеститори не смята, че страната ни е привлекателна със своите стимули за насърчаване на инвестициите. Всички изразяват мнение, че водещият фактор за избора на България е нейният либерализиран достъп до пазарите на ЕС. А половината отговарят, че стратегическото географско положение, както и ниските данъчни ставки, играят решаваща роля при избора на България спрямо останалите държави. 

Почти всички анкетирани посочват, че проблемните фактори, които отблъскват чуждестранните инвеститори от страната ни, са икономическата и политическата криза. Сред най-често срещаните отговори са и проблемите със съдебната система и корупцията, липсата на добре развита и поддържана инфраструктура и недостатъчните държавни стимули - насърчителни мерки, субсидии и др.

ФИНАНСОВИ СТИМУЛИ

За последните пет години изплатените от бюджета на Министерството на икономиката, а след това от Министерство на иновациите, финансови стимули за около 60 млн. лв. и това се отчита като крайно недостатъчно. Средствата са изплатени за изграждане на инфраструктура и за покриване на осигурителни вноски за сертифицирани инвеститори. През 2018 г. сумата е само 5,66 млн. лв., докато през 2022 г. тя вече нараства до 18,59 млн. лв., става ясно от доклада. 

Отбелязва се, че у нас липсва директна държавна помощ – т.нар. cash grants, и това се отразява негативно на дейността по насърчаване на инвестициите.

От МИР имат и друга забележка - към настоящия момент финансовите стимули и другите насърчителни мерки за инвестиционните проекти със сертификат клас А се одобряват с решения на МС, което води до затруднения и забавяне на процеса. Отправя се препоръка тази процедура да се опрости и от гледна точка на по-доброто правоприлагане да се премине към сключване на договорите, предоставящи финансовите насърчителни мерки между МИР и съответния инвеститор, без да е необходимо решение на МС. 

Други препоръки се дават във връзка с подобряване на отчетността за сертифицираните инвестиционни проекти. Непълната информация не позволява проследяване изпълнението на проектите и затруднява периодичния анализ и оценка на ефекта от насърчителните мерки, както и дали има проблеми, забавящи или препятстващи изпълнението на проектите.

БАИ отговаря за прилагането на административните мерки, а МИР - на финансовите мерки за насърчаване на инвеститорите след сключване на договорите за тяхното предоставяне. В тази връзка, на база на извършените анализи могат да бъдат направени изводи, че дейностите по контрол и отчетност на прилаганите нефинансови мерки, както и годишната отчетност на инвеститорите пред БАИ следва да се реорганизират и подобрят, смята МИР.

Липсва информация също и за издадените сертификати за инвестиция клас Б. Те се издават от кметовете и общинските съвети, на чиято територия се осъществява инвестицията. Тези инвеститори също получават специално административно обслужване в съкратени срокове, както и право на собственост или ограничени вещни права върху имоти – частна общинска собственост, без търг или конкурс. От МИР предлагат със законова промяна кметовете да бъдат задължени да изискват информация за хода на изпълнение на инвестиционните проекти с клас Б и да я предоставят на БАЕ, както и съответни санкции, ако не го правят.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата