Четири дни след експлозията, при която загинаха най-малко петима души във военна база в Русия, руските власти признаха, че инцидентът е предизвикал повишени нива на радиация край Архангелск, съобщиха руски и западни медии. Градската управа в Северодвинск обявиха, че има кратък скок в нивата на радиация. Руската държавна агенция за времето, "Росгидромет", по-късно уточни, че нивата на радиация са се повишили от 4 до 16 пъти. Според Грийнпийс обаче нивата на радиация са се увеличили 20 пъти. Изявлението на местните власти в Северодвинск пък бе направено точно когато Министерството на отбраната твърдеше, че няма изтичане на радиация - твърдение, което напомни за опитите от съветско време да се прикриват подобни катастрофи, отбелязват експерти и медии. По-късно във вторник стана ясно, че лекарите и сестрите в медицинските заведения, оказвали помощ на пострадалите в извънредната ситуация, са изпратени за изследвания във федерален медицински център.
Москва също така призна, че експлозията е свързана с изпитания на нови оръжия. Докато отдаваше почит към паметта на загиналите, ядрената агенция "Росатом" увери, че ще продължи работата по новите видове оръжия. "Ние ще изпълним задълженията, поверени ни от родината, нейната сигурност ще бъде напълно гарантирана", заяви шефът на "Росатом" Алексей Лихачов. Той каза, че експлозията е станала, докато инженерите са изпробвали ядрен източник на енергия за ракетен двигател.
Американски експерти предполагат, че инцидентът може да е бил свързан с тестове на крилатата ракета "Буревестник", едно от новите оръжия, които президентът Владимир Путин обяви, че се разработват в началото на т.г. и че ще бъдат "непобедими".
Доналд Тръмп, президент на САЩ, в Туитър: "Ние знаем много за експлозията. САЩ имат подобно оръжие и научиха много от експлозията на дефектна ракета в Русия. Имаме подобна технология (Скайфол), но по-напреднала".
СТИХИИ
Еколози смятат, че 2019 г. може да отбележи десетгодишен рекорд по площ на природните пожари в Русия. От януари огънят е съсипал вече 14.9 милиона хектара. За възстановяване на изгорелите гори ще е необходимо цяло столетие, пише руският в."Комерсант". Регионалните власти уверяват, че държат ситуацията с продължаващите пожари в Сибир под контрол, но стотици селища все още са в зоната на задимяване. Горските пожари едва ли ще бъдат ликвидирани до края на лятото, преди да започнат сезонните дъждове, смята Григорий Куксин, експерт по екология към руския президентски Съвет по човешките права.