Медия без
политическа реклама

Созопол внезапно се озова в черния списък на закъсалите общини

Кърджали, Девин и Кресна също влошават финансите си, сочи анализ на МФ

19 Март 2019
Финансовият министър Владислав Горанов следи състоянието на общините по шест ключови показателя.
Илияна Кирилова
Финансовият министър Владислав Горанов следи състоянието на общините по шест ключови показателя.

Осем нови общини са попаднали в списъка на закъсалите общини, който финансовото министерство редовно актуализира. Сред тях изненадващо се оказа и перлата на Южното Черноморие. Новите "попълнения" в черния списък трябва да пишат спешно планове за финансово оздравяване. 

От началото на 2019 г. Созопол е класифициран като община с финансови затруднения заради лошо представяне по пет от общо шестте показателя, които МФ следи. В края на 2018 г. просрочените задължения, поетите ангажименти и разходите на общината са над допустимите норми, бюджетът й трета поредна година излиза на червено (минус 1.686 млн. лв. за 2018 г.), а плащанията по дълга й надвишават с повече от 15% собствените приходи. Само преди седмица дългогодишният кмет на Созопол Панайот Рейзи получи обвинение от прокуратурата за длъжностно присвояване на близо 2 млн. лв. Според прокуратурата градоначалникът е действал заедно с друго длъжностно лице от общината. Рейзи е използвал фалшиви договори и фактури по строителни дейности, но сумите са постъпвали по сметка на физическо лице, което няма нищо общо с фирмите изпълнители.  

Финансовите проблеми на Созопол идват на фона на сравнително добрата събираемост на местните данъци и такси, която е над средната за страната. Това обаче не важи за Кърджали, където местната власт е успяла  да събере само 60% от дължимите имотни и автомобилни данъци - при средно ниво на събираемост в страната от 71% за 2018 г.

Останалите шест нови общини, включени в списъка с финансови проблеми през тази година, са Кресна, Брегово, Криводол, Оряхово, Цар Калоян и Девин.
В същото време четири общини са отпаднали от черната листа благодарение на предприети мерки и планове за оздравяване и отчетените положителни резултати. Това са Симитли, Грамада, Рила и Сапарева баня. С предоставените в началото на 2017 г. от финансовото министерство безлихвени заеми те са успели да влязат в нормите по отношение на просрочените задължения, поетите ангажименти, бюджетните дефицити и събираемостта на данъците.
Така в списъка за финансово оздравяване през тази година фигурират общо 17 общини. Преди година броят им е бил 13.
Просрочените задължения на всички общини в страната в края на миналата година са 122 млн. лв., при 131 млн. в края на 2017 г., отчете финансовото министерство. Такива просрочени задължения имат 55% от българските общини. През последната година 95 местни управи са намалили просрочията си с общо 42 млн. лв., но други 59 са ги увеличи с 18 млн. лв.
Общинският дълг заедно с общинските гаранции в края на 2018 г. е нараснал до 1.398 млрд. лв. От тях 83% са предназначени за финансиране на инвестиционни проекти. Само София формира 51% от този дълг. 


РЕКОЛТА


Събираемостта на местните данъци и такси се е подобрила с близо 1 процентен пункт през последната годината - средно от 70.70% на 71.41%, като 112 общини са под средното ниво, отчита финансовото министерство. Преди пет години в общинските бюджети са влизали едва 64% от планираните местни данъци и такси. Според финансовото министерство благоприятна роля е изиграла системата на обмен на информация между общинските данъчни служби и финансовото министерство. Освен това ежедневно са се предоставяли данни и от регистъра на превозните средства на МВР.

Последвайте ни и в google news бутон