"Свободният пазар на ток е манипулиран. Макар да има формално въведени правила, те не се спазват. Върху висшите етажи в ръководството на енергетиката се оказва натиск в интерес на конкретни фирми." Това призна на специална пресконференция в понеделник Петър Илиев, изпълнителният директор на НЕК, който бе отстранен от поста си в края на миналата седмица. Засега неговата смяна не е вписана в Търговския регистър. Очаква се това да стане във вторник или сряда. Мястото му ще заеме Иван Йончев, бивш шеф на Българския енергиен холдинг (БЕХ) от времето на кабинета на Пламен Орешарски. Това е поредната рокада в ръководството на енергетиката, която връща на постовете им кадри от времето на коалицията на БСП и ДПС.
Петър Илиев хвърли тежки обвинения за натиск при търговете за електроенергия на уж свободната борса. Той твърди, че евтиното електричество от ВЕЦ се изнася в чужбина, а скъпото остава за местния пазар. Преди около месец той сам подаде оставка след съмнения за нагласени сделки и цени, но тя бе отхвърлена от управата на БЕХ. Миналия петък обаче Илиев бе освободен с лаконично съобщение от ръководството на холдинга, без да са посочени мотиви. Самият той каза, че е разбрал за освобождаването си на плажа. След което декларира, че цените на тока и проблемите на пазара застрашават националната сигурност, както и че натиск "отгоре" е имало, макар той да не се е поддал на него. Конкретни имена и насоки откъде идва натискът не бяха съобщени.
Вече отстраненият шеф на НЕК на практика потвърди позицията на работодателските организации. От месеци те алармират, че така нареченият свободен пазар на ток е силно изкривен и от началото на годината плащат на практика най-скъпата електроенергия в целия Европейски съюз. Те изпратиха и сигнал до Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), че токът от топлофикациите в Бургас, Перник, Плевен, Русе, Велико Търново, Враца, Сливен, Габрово, "Брикел", "Бобов дол", както и ТЕЦ "Марица 3", част от които се свързват с енергийния бос Христо Ковачки, се продава на свободния пазар от свързания с тях търговец "Гранд Енерджи дистрибюшън". "Наличието на свързаност между собствениците на производствени мощности и субекта - търговец на свободния пазар, е концентрация, която създава условия за манипулиране на пазара", написаха работодателите в сигнала си до КЗК.
В края на миналата седмица всички големи работодателски организации сезираха за проблема и Европейската комисия. Засега реакция от българските институции няма.
В последните месеци работодателите на няколко пъти се обявяваха за оставката на Петър Илиев и призоваваха за спешни реформи в електрическата компания, чиито дългове са над 4 млрд. лева. Сега мястото му ще бъде заето от Иван Йончев, който ръководеше БЕХ в правителството на Пламен Орешарски. Това ще бъде поредното разместване, след като доскорошният шеф на БЕХ Петьо Иванов изненадващо бе заменен от Жаклен Коен, който се свързва с кръговете около ДПС.
"Аз съм си същият. Никой не ми е казал къде съм сбъркал. Не знам защо съм отстранен. Разбрах го на плажа. Предполагам, че решението е взето под натиск. Върху мен самия е оказван натиск за провеждане на фиктивни търгове с електроенергия от страна на търговци и от по-висшестоящи", обяви Илиев, но отказа да посочи имена. На директен въпрос само уточни, че не му е оказван натиск от премиера Борисов. "Има доста фирми, както и търговци, които не са свикнали да работят при тези пазарни условия - искат чрез натиск и административни мерки да се постигат по-ниски цени", обясни той. "Не съм сигурен даже дали премиерът е запознат с всичките тези неща. Защото това, че се застрашава националната сигурност, е много сериозно. Какво става всъщност - че не контролираме нещата. Дори има изказване от търговци, че "ще ви изкупим тока и ще ви продадем и свещите". Как ви звучи това?", заяви Илиев.
СРИВ
Докато бившият шеф на НЕК се хвали с положителен финансов резултат за компанията, БЕХ изненадващо топи приходите си. За първите шест месеца на годината е отчетен отрицателен резултат преди данъци в размер на 12.4 млн.лв., което е намаление от 171 млн. лв., или минус 107.9% спрямо първите шест месеца на 2018 г. За полугодието е отчетено намаление на приходите от дейността с 26.8 млн. лв., или 24.8% в сравнение със същия период на 2018 г. Основната причина за слабото представяне на БЕХ са намалените приходи от дивиденти и съучастия, показва още отчетът. Какви са финансовите резултати на НЕК към полугодието все още не се знае, защото още не са публикувани.