Медия без
политическа реклама

Делото за плагиатство срещу консула на Барбадос не тръгна

Причината е, че Петър Илиев не е бил редовно призован, както че не е била призована и Наталия Киселова като пострадало лице

15 Юли 2024Обновена
Петър Илиев
стопкадър 7/8 тв
Петър Илиев

Софийският градски съд не успя да даде ход на делото срещу адвокат Петър Илиев, обвинен за плагиатство. Той беше даден на съд, след като прокуратурата го обвини, че е използвал материали от научен труд на доц. Наталия Киселова, без да цитира, че са нейни, предава БТА.

Делото не тръгна, защото Илиев не е призован редовно и навреме. Това е станало преди пет дни при нужните по закон седем.

Прокуратурата заяви, че друга пречка е това, че не е призована Киселова, тъй като тя е пострадало лице.

Петър Илиев посочи пред съда, че винаги досега е бил намиран от представители на съдебната система и не става ясно, защо не е призован редовно за делото. Следващото заседание е през есента.

Миналата седмица бе обявено, че ще бъде направен втори опит на прокуратурата да изправи  Илиев пред съда. Първоначално обвинителният акт срещу Илиев беше внесен в Софийския районен съд. Преди повече от половин година обаче прекрати делото и го върна на прокуратурата, като прие, че Илиев е почетен консул на Барбадос и като такъв има имунитет. А по закон лицата с имунитет се разследват от Софийската градска прокуратура и се съдят от Софийския градски съд.

Сега прокуратурата отново внася обвинителен акт срещу Илиев, но в градския съд. 

От акта на районния съд, с който делото беше прекратено, ставаше ясно, че с решение на Министерския съвет от март 2017 г. Петър Илиев е назначен за почетно (нещатно) консулско длъжностно лице на Барбадос в Република България и има безсрочен консулски патент и екзекватура.

Имунитетът на почетните консули е крайно ограничен. Те има защита само за действия, извършени по повод службата им. Плагиатството, за което прокуратурата твърди, че се е случило от май 2015 г. до 30 август 2021 г., не е по повод консулските ангажименти на Илиев. Нямало е пречка и той да бъде обвинен от прокуратурата, обяснява съдията. Но все пак приема, че делото срещу него трябва да се гледа от градския съд, защото той има имунитет, който рефлектира върху правното му положение. 

Разследването срещу Илиев започна по сигнал на гражданско сдружение БОЕЦ.

Делото е по член 172а от Наказателния кодекс, който гласи, че "който записва, възпроизвежда, разпространява, излъчва или предава, или използва по друг начин чужд обект на авторско или сродно на него право, или екземпляри от него, без необходимото по закон съгласие на носителя на съответното право, се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба до пет хиляди лева". Прокуратурата твърди, че за времето от 27 май 2015 г. до 30 август 2021 г. като автор на книгата "Компетенцията на Народното събрание" (2015 г.) възпроизвел, чрез издателство "Нова Звезда 2000" ЕООД, и разпространил (чрез дарение, продажба и предложение за продажба) книгата в обем от 698 страници, в тираж от 70 броя, която съдържа общо 293 абзаца от Дисертация на тема "Парламентарен контрол" (2007 г.) с автор Наталия Киселова.

За Илиев се заговори през лятото на 2021 г., след като бе номиниран от ИТН за министър и силов вицепремиер. 

Септември същата година Етичната комисия на Софийския университет заключи, че Илиев е плагиатствал при написването на книгата си за компетенциите на Народното събрание през 2015 г. На 1 октомври 2021 г. Илиев обяви, че напуска университета, но ще продължи да работи за Отечеството по други начини.

Казусът с плагиатството на Илиев бе разгледан и от Софийския адвокатски съвет. Той прие, че медийните публикация за констатираното от Етичната комисия на СУ плагиатство на Петър Илиев не дават основание за самосезиране и образуване на дисциплинарно производство срещу него. Софийската адвокатска колегия мотивира отказа си да се занимае със случая и с това, че е изтекла давността - "изтичането на период от около 6 години от публикуване на книгата изключва възможността за провеждане на дисциплинарното преследване срещу адв. Илиев, което осуетява и възможността да се извърши проверка за това, дали поведението му съставлява нарушение на Закона за адвокатурата или Етичния кодекс на адвоката", гласеше отговорът на адвокатурата.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Петър Илиев, плагиатство

Още по темата