Между 25 и 30% от учениците, които тази година постъпват в първи клас, са с майчин език, който е различен от българския. За първи път се е увеличил и броят на учащите от семейства с по-ниско образование. Тези тревожни данни цитира пред Нова тв просветният министър Красимир Вълчев в началото на новата учебна 2019/20 г., която той откри в Първа английска гимназия и Националната природо-математическа гимназия.
Коментарът му бе по повод недоволството на група родители и учители, планиращи протест в 16 ч. вчера, според които педагозите трябва да планират уроци, а не да ходят по домовете и да издирват отпаднали ученици. Министър Вълчев призна, че основната работа на преподавателите е да обучават и възпитават, но няма кой друг освен тях да се заеме с това предизвикателство. По думите му за първи път учениците от семейства с по-ниско образование са повече от другите, при положение че досега общото образователно ниво на родителите се е повишавало. "Необходими са черезвичайни усилия, изтървали сме няколко поколения заради това поведение. Нямаме право да бъдем съучастници на поредното поколение неграмотни. Затова направихме механизма, който е базиран на обща работа на институциите”, коментира Вълчев, според когото са нужни постоянни и съвместни усилия от всички - учители, социални работници, полицаи, кметове и т.н.
Министърът посочи, че интегрирането на деца от проблемни групи в образователната система е сред основните предизвикателства пред министерството. "Това е много трудна задача. Факт е, че последните десетилетия имаме производство в неграмотността и трябва да положим много повече усилия, за да пресечем това", коментира той и пред БНР. Другата задача пред системата е да се подобри функционалната грамотност на учениците и въобще образователните им резултати, да се променят методите на преподаване в час и да се реализират ефективно започналите политики с новия училищен закон. "Променихме учебните програми, но това далеч не е достатъчно. Цялостната промяна ще се почувства, когато учителите се чувстват по-свободни, насърчим ги да бъдат по-креативни и в по-голяма степен да мотивират интереса за учене на децата", допълни той.
Учебната година започна празнично за близо 2400 училища, в които ще учат над 700 хиляди ученици, от които близо 60 хиляди първолаци. "Днес е денят с най-много вяра в бъдещето. Вярваме, че чрез образованието можем да живеем по-добре. За това най-много разчитаме на българското училище и учители", обърна се министърът към преподавателите. Той призова родителите да подкрепят децата си и да ги учат да уважават своите учители.
В столицата на училище тръгнаха около 12 000 първокласници. „Пожелавам ви любопитството да не ви напуска през цялата година, да срещнете много приятели, да обикнете знанията, защото знанията ни правят свободни. На всички пожелавам успешна учебна година. На добър час”, обърна се столичният кмет Йорданка Фандъкова към най-малките ученици.
ПРОГРЕСИВНИ
80 ученици в 5 паралелки прекрачиха вчера за първи път училищния праг в частно училище "Българско школо". Както те, така и останалите 320 ученици ще имат следобедни занимания по интереси, но за първи път тази година те ще могат да ги изберат по свой вкус - измежду науки, езици (испански, немски и руски), спорт (плуване, лека атлетика, водена от Тереза Маринова, народни танци) и др. Нови през 2019/20 г. са и 2-те паралелки - едната в първи клас, а другата в подготвителен клас, в които децата ще се обучават по метода на прогресивното училище - с много автодидактични средства и материали и с влизане на учителите в ролята на помощници, а не просто на транслатори на знания. "Ученето е промяна и промяната е учене" е тазгодишното мото на училището, което има за цел създаването на общност от щастливи деца, които с придобитите в училището знания и умения да бъдат по-успешни в бъдещата си реализация. От ръководството на школото обещават още изненади за своите ученици, които обаче засега запазват в тайна.
С КЪСМЕТ
Нестандартен начин да подпомогне бюджета си намери Професионалната гимназия по електроника във Велико Търново. Училището има късмета в двора му да растат трюфели. На находката най-напред се натъкнали ученици от спортното училище, с което гимназията дели обща сграда. Те започнали да продават трюфелите за 350 лв. (вероятно за кг - б.р.). "Слязох в двора с моите колеги и видяхме, че наистина дворът е пълен с трюфели - черни и бели. То беше малко смешно да се обадя на министъра и да кажа: "Г-н министър, в нашия двор е пълно с трюфели". Но човек, като си е роден с късмет”, коментира пред Нова тв директорът Нели Николова. Заради апетитите към ценните гъби директорката подготвила проект за охрана на школото, който министерството одобрило. В момента дворът се пази от кучето Рекс, а от тази учебна година учениците ще търсят трюфели с образователна цел, като парите от продажбата им ще се реинвестират в училището.