Три дни след като арестува журналиста от "Биволъ" Димитър Стоянов и румънския му колега Атила Биро край радомирското село Егълница, докато те работят по разследване, за което са подали сигнал до службите, МВР продължава да демонстрира тотално нежелание да провери има ли схема за източване на европейски средства. Шефът на ГДБОП Ивайло Спиридонов дълго и шумно се възмущава от репортерите, но отказва да коментира предприети ли са някакви действия срещу компаниите, за които се твърди, че са участвали в схемата, има ли задържани при горенето на документите и какво всъщност е било унищожавано. Вчера в скандала се включи и прокуратурата, която нареди на ДАНС да провери изнесените в публикациите на "Биволъ" данни и обществените поръчки при разпределянето на пари от ЕС.
Досега нито главният секретар на МВР и номиниран за министър Младен Маринов, нито министърът в оставка Валентин Радев, нито премиерът Бойко Борисов са коментирали скандала, който беше широко отразен в редица авторитетни медии и вероятно ще предизвика проверка и от Брюксел.
Вчера шефът на ГДБОП Ивайло Спиридонов предприе нова атака срещу журналистите. Той се ядоса, че запис на негов разговор с главния редактор на "Биволъ" Атанас Чобанов е бил разпространен от bTV, и попита дали някой ще му се извини за това. В записа се чува как Спиридонов се извинява на Чобанов за ареста. В събота Спиридонов се отметна от извинението си, а в понеделник вече се обяви за жертва. От "Биволъ" пуснаха и втори разговор - със служител на ГДБОП, направен малко преди изгарянето на документите, който съветва журналистите да продължат разследването си сами, защото не можел да организира хора за това в момента. Записът опровергава думите на Спиридонов, че полицаите не са знаели, че журналистите ще бъдат в района на изгарянето, и затова са ги задържали.
"За мен е изключително неприятно, че борци за справедливост и за законност боравят с незаконни действия. Г-н Чобанов пусна запис за проведен разговор между него и служител на ГДБОП, вчера същата медия (bTV) пусна разговор между г-н Чобанов и мен. Аз не съм оторизирал никой да ме записва и да ми пуска гласа в която и да е медия, без аз да съм съгласен. Ако вие считате, че гражданите на Република България не трябва да спазват чл. 32 от конституцията, ал. 2, кажете го", заяви Спиридонов. "На моя служител и на мен тази медия ще се извини ли, че дава записи и формират обществено мнение, без аз да съм давал съгласие някой да ме записва", попита шефът на ГДБОП. Спиридонов заяви, че не може да разбере как преди са работили добре с "Биволъ", а сега се е стигнало до сблъсък. В събота пред bTV той дори се възмути как така след ареста край Егълница журналистите отказвали вече да съдействат с информация. Спиридонов припомни, че по сигнал на медията била разбита организирана престъпна група в Северозападна България.
Спиридонов продължава да твърди, че Стоянов и Биро не са били арестувани, въпреки че имат издадени заповеди за арест. Според него тези заповеди се попълват формално. "Няма как, ние ограничаваме свободното придвижване на гражданите. Поради тази причина се попълва такава заповед. Може би има забавяне в един-два часа. Разбира се, че не са арестувани. Те са помолени да дойдат, по простата причина че има журналисти в района на местопроизшествието, и ние не знаем какво правят там", обясни шефът на ГДБОП. "Каква работа имат тези журналисти да се намират на мястото, нали са подали на нас информацията? Българските служби за сигурност ли работят, или журналистите? Оставам с впечатлението, че искате при българските служители на МВР и българските граждани най-вече да създадете усещането, че журналистическата гилдия е нещо повече от тях", заяви той пред bTV в събота. Не коментира обаче защо на журналистите са били взети мобилните телефони и не им е бил позволен телефонен разговор, на който имат право по закон, и защо са били оковани в белезници, ако просто са "помолени" да се явят в районното.
За разлика от напоителните си изявления за журналистите, Спиридонов беше крайно лаконичен за разследването на източването на евросредства с обяснението, че може да влезе в конфликт с прокурор от Радомир, който е образувал разследване за повреждане и унищожаване на документите. Все пак не отрече, че сигналът на "Биволъ" е верен и са били иззети два чувала документи, които са били превозвани в кола. Книжата са предадени в столичната полиция, която извършва проверка. Не е ясно каква е съдбата на шофьора на автомобила и дали той е арестуван като журналистите.
Часове след пресконференцията на Спиридонов стана ясно, че прокуратурата е поела случая с изгорените документи и го е пратила в ДАНС. Държавното обвинение е било сезирано със сигнал за нередности и корупция при усвояване на европейски средства от вицепремиера Томислав Дончев. Към него е присъединена и публикацията на "Биволъ". Дончев е писал и до вътрешния министър и до председателя на антикорупционната комисия Пламен Георгиев.
"Предмет на проверка ще са всички процедури по обществени поръчки и усвояване на средства от фондове на ЕС, описани в публикацията, както и участието в тях на посочените физически лица и търговци. Проверката на процедурите, свързани с отделните проекти и тяхното финансиране, ще обхване и действията на държавни органи и длъжностни лица. На ДАНС са възложени конкретни действия, свързани с изискване на документи, снемане на обяснения и проверка на твърдените факти", пише в прокурорското съобщение.
ЦИТАТ
"Разследващи журналисти незаконно записват хората и гражданите на Република България и ги изнасят в други медии и се борят по този начин с незаконните действия. Или как се случва? За мен това в загадка." Ивайло Спиридонов, директор на ГДБОП.