Медия без
политическа реклама

Британският парламент подкрепи проект за евтаназията

Той дава право на някои неизлечимо болни хора да сложат край на живота си

Днес, 11:20
Депутатката Ким Ледбитър (на преден план) реагира след приемането на законопроекта на площада пред парламента в Лондон, 29 ноември 2024 г.
ЕПА/БГНЕС
Депутатката Ким Ледбитър (на преден план) реагира след приемането на законопроекта на площада пред парламента в Лондон, 29 ноември 2024 г.

Британските депутати направиха историческа стъпка към легализирането на асистираната смърт в Англия и Уелс, като подкрепиха законопроект, който ще даде на някои неизлечимо болни хора правото да сложат край на живота си, разказва "Гардиън". Камарата на общините подкрепи законопроекта с 330 гласа. Против гласуваха 275 депутати.

Проектът беше внесен от депутата от Лейбъристката партия Ким Ледбитър. Той дава право на неизлечимо болни възрастни с по-малко от шест месеца живот да умрат, след като искането им бъде подписано от двама лекари и съдия от Върховния съд. За да се превърне в закон проектът трябва да мине през още процедури, като асистираната смърт едва ли ще е възможност през следващите 3 години.

Гласуването, което е първото по въпроса от почти десетилетие, раздели политическите партии и кабинета. Кийр Стармър и Рейчъл Рийвс гласуваха в подкрепа заедно с видни депутати от опозицията като Риши Сунак и Джеръми Хънт. Сред гласувалите против бяха Анджела Рейнър, вицепремиер; Уес Стрийтинг, здравен секретар; Ед Дейви, лидер на Либералните демократи; и Найджъл Фараж, лидер на "Реформирай Обединеното кралство".

По време на петчасовия дебат в Камарата на общините се чуха пламенни пледоарии и от двете страни. Депутатите разказаха лични преживявания от болести и смърт и призиви, които са чули от своите избиратели за разрешаване на евтаназията.

Естер Рантцен, която даде тласък на дебата за асистирана смърт миналия декември, след като разкри, че има рак на белия дроб, каза, че законопроектът предлага на всички "равен избор". "Тези, които не искат асистирана смърт и не искат да участват в предоставянето на асистирана смърт, могат да се откажат от нея, не е нужно да го правят, не избират да завършат живота си по този начин", посочи тя.

Според скорошно проучване три четвърти от обществеността подкрепят промяна в закона.

Лейбъристката Даян Абът, най-дълго служилата жена депутат, която се изказа и гласува против промяната, каза: "Разочарована съм, че законопроектът върви напред. Но много от хората, които се изказаха в подкрепа на законопроекта, изглежда смятат, че той може да бъде драстично променен в комисията. Няма да се промени драстично в комисията", посочи тя.

Законопроектът трябва да премине още няколко препятствия в парламента и няма да бъде внесен отново пред депутатите до април. Сега има вероятност правителството да назначи министър, който да помогне в работата по законопроекта, без официално да даде своята подкрепа. След това трябва да бъде гласуван отново от депутатите и да премине през Камарата на лордовете. Ако стане закон, ще има двугодишен срок до влизането му в сила.“

Противниците на законопроекта смятат, че той ще промени фундаментално отношенията между държавата и нейните граждани, както и между лекари и пациенти. Те твърдяха, че законопроектът е прибързан и предпазните мерки за уязвимите хора са недостатъчни.

Джес Асато, депутат от Лейбъристката партия, каза, че въпреки че един ден може да поиска асистирана смърт за себе си, защитата на уязвимите хора трябва да бъде от първостепенно значение. Мег Хилиър, председател на комисията по финансите, призова депутатите да отхвърлят законопроекта: "Ако имаме малко съмнение относно предоставянето на тази власт на държавата, трябва да гласуваме против това днес", каза тя.

Последвайте ни и в google news бутон