Големите сили извън Евросъюза могат да бъдат сигурни, че имат поне един надежден приятел вътре - България. Допитване в 9 държави от ЕС, поръчано от Европейския съвет за външна политика, показа, че само 2% от европейците гледат на САЩ като на "полезен съюзник" по въпроси с международно значение, например борбата с Ковид-19. Само в България повече от половината запитани (56%) казват, че мнението им за САЩ не се е променило в условията на пандемията. След тях са поляците с 49% запазено мнение.
Затова пък 71% от датчаните, 70% от португалците, 68% от французите, 65% от германците и 64% от испанците, т.е. над две трети от запитаните, казват, че мнението им за САЩ се е влошило през кризата.
Пандемията е засилила негативните настроения по отношение на Китай. Над 60% във Франция и 62% в Дания казват, че имат влошаващо се усещане към Китай. В другите страни също негативната тенденция е доминираща с изключение на България, където има по 22% както за хората с влошаващо се мнение, така и за положително настроените. Италианците се открояват с 25% от запитаните, които смятат Китай за полезен съюзник в кризата, спомняйки си може би китайските медицински групи от Ухан и подарените респиратори в ранния период на пандемията.
В изследваните държави повечето запитани са отговорили, че не са променили отношението си към Русия в резултат на кризата. Негативните оценки си остават същите в Дания, Швеция, Германия и Полша. Но има две открояващи се изключения: В България 27% и в Италия 23% са заявили, че са подобрили мнението си за Русия. За Италия анализът посочва, че това са привърженици на крайнодесни популистки партии.
Европейският съвет за външна политика е неправителствена организация, създадена през 2007 г. Допитването е изпълнено през последната седмица на април от две агенции - Datapraxis и YouGov.