Споразумение за "пътна карта", която трябва да защити европейските потребители от скок на енергийните цени бе постигнато на лидерска среща на ЕС, на която участва и президентът Румен Радев. Предвижда се въвеждане на конкретни мерки през следващите седмици, но решението за това не дойде лесно, съобщи БГНЕС. Консенсус е бил постигнат след 11 часа спорове по различни предложения за по-ниски сметки за енергия.
27-те държави-членки на ЕС спорят от месеци какви съвместни инициативи да приемат, като проблемите идват от значителните разлики в енергийните миксове на страните.
Демонстрираното публично единство снощи в Брюксел не означава обаче гладко продължаване на преговорите по темата. Те ще продължат следващата седмица със среща на енергийните министри на ЕС в Люксембург.
Споразумението от срещата на върха предлага "солидна пътна карта за продължаване на работата по темата за цените на енергията", по думите на председателя на Европейската комисията Урсула фон дер Лайен. В публикувания текст се посочва, че в следващите седмици Еврокомисията и страните от ЕС трябва да намерят начини да защитят потребителите от високите цени, "като същевременно запазят глобалната конкурентоспособност на Европа... и целостта на единния пазар".
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел коментира, че "енергийната криза представлява заплаха за вътрешния пазар" на ЕС и подчерта, че е необходима "максимална координация", за да бъде защитен пазарът. Най-малко 15 страни от ЕС (т.е. над половината) настояват за амбициозен таван на цените и са все по-обезпокоени от стачки и протести срещу разходите за живот, каквито вече има във Франция, Белгия и т.н.
Сред противниците на ограничаването на цените бе най-вече Германия, която се опасява, че доставките на газ може в крайна сметка да се пренасочат към по-доходоносни пазари в Азия. В крайна сметка договореният текст гласи, че трябва да се извърши "анализ на разходите и ползите" на ценовия таван за производството на електроенергия и да се оцени въздействието му извън Европа.
Задоволство от срещата демонстрира френският президент Еманюел Макрон. "Следващите две или три седмици ще позволят на Комисията да въведе и реализира тези механизми", коментира той. Германският канцлер Олаф Шолц пък призна, че е постигнат добър напредък. "Искахме заедно да ограничим колебанията, които биха могли да бъдат причинени от спекулации", допълни Шолц. Той обаче предупреди, че може да се наложи нова среща на върха, ако идната седмица енергийните министри не се споразумеят по окончателна версия на "пътната карта".