ЕС продължава да работи по плана си да изпрати европейски военни инструктори в Украйна, като въпросът трябва да бъде решен съвсем скоро.
В момента в Брюксел се разпространява поверителен доклад, който обсъжда предимствата, но предупреждава и за възможна драстична реакция от Москва, пише германският вестник "Ди Велт". Изпращане на инструктори на място за обучаване на украинската армия би било нарушение на едно настоящо табу във войната. Киев всъщност вече настоятелно поиска такова действие с писмо до главния дипломат на ЕС Жозеп Борел на 31 май.
Според информация на "Ди Велт" министрите на външните работи и на отбраната на Евросъюза ще обсъдят въпроса за първи път в средата на идната седмица. Темата ще бъде на масата и във вторник, по време на срещата на отговорните посланици на ЕС в т. нар. Комитет по политика и сигурност. Окончателното решение трябва да бъде взето най-късно до ноември.
Срокът не е случаен. Мандатът на текущата европейска мисия за обучение на украински войници (EUMAM UKR), която досега бе изключително на територията на Евросъюза и предимно в Германия и Полша, трябва да бъде удължен с още 2 г. именно в средата на ноември. Той обаче може да бъде и разширен, за да включва обучение и в Украйна. И тогава военни от ЕС ще участват вече и официално във войната на украинска земя.
Първите неформални дебати по темата вече бяха проведени в Брюксел преди лятната ваканция през юли. Очертаха се два фронта. Франция категорично настоява европейците да се съобразят с искането на Киев, като има подкрепата на балтийските държави, Полша, Дания и Швеция. Германия пък е против обучението на украински войници на място, като е подкрепяна в тази теза от Малта, Австрия, Словения и Унгария. Опасенията са от по-нататъшна ескалация и непредвидими рискове.
Идната седмица обаче 27-те държави-членки на ЕС ще обсъждат въпроса с отговорните дипломатически и военни представители в Брюксел. Ръководителят на военния щаб на ЕС (EUMS) - холандският генерал Михел ван дер Лаан, вече се изказа в полза на обучението на украински войници на място. А това е важно, тъй като Ван дер Лаан е командир и на настоящата тренировъчна мисия в Украйна.
Основата за дискусиите следващата седмица ще бъде поверителен документ от Европейската служба за външна дейност в Брюксел, озаглавен „Стратегически преглед на мисията на ЕС за обучение в Украйна“. Според него Киев очаква до 150 000 нови наборници във ВСУ в резултат на майската мобилизация , като ще създаде 10 нови пехотни бригади.
„Структурният недостатък на Украйна, в сравнение с Русия, по отношение на жива сила прави висококачественото обучение и оборудване много важни за военния отговор на Украйна“, се казва в документа. Той все пак не дава препоръки за обучение на военните на място, в Украйна, но подробно изтъква предимствата и отчасти възприема аргументите на украинското правителство.
Брюксел обаче ще анализира и рисковете от подобна операция. Като например това, че сега обучението на украински войници в ЕС е далеч от реалността, което до голяма степен се основава на западните стандарти в мирно време. Освен това при настоящите условия украинските войници биха отсъствали твърде дълго от фронта и не би могло при нужда да бъдат разгърнати достатъчно бързо, а и често биха имали твърде малко познания за видовете съветски оръжия, които най-често се използват от Украйна.
"Разполагането може да бъде ограничено до инструктори, които са в украински центрове за обучение далеч от бойното поле“, пише в доклада. Очевидно се обмислят центрове в Северозападна Украйна. „Но това не изключва възможността Украйна да разработи други регионални възможности“, се казва още в документа, в който се твърди, че може да се осигури и повече обучение в съседните на Украйна страни („външни центрове“).
Въпреки това, оценката засега е, че ако инструктори обучават на украинска територия заплахата за тях ще е "критична".
"Фактът, че Русия може да достигне всяка част на Украйна с балистични ракети и дронове, би довел до най-високото ниво на заплаха за военния персонал на ЕС“, анализира дипломатическата служба на ЕС.
А инструкторите на ЕС „може да бъдат разглеждани от Русия като активно участващи в конфликта и следователно да предизвикат непредсказуеми реакции“. Това също включва обстрел с дронове и ракети от Азовско море, Русия и Беларус, но също и експлозия на гранати, саботаж и кибератаки. Изискването на службата е ясно: във всеки случай са необходими „стабилни планове за евакуация“.