При пристигането си на петата среща на Европейската политическа общност в Будапеща лидерите на ЕС призоваха Доналд Тръмп да избягва търговски конфликти, да продължи подкрепата на САЩ за Украйна и да се въздържа от действия, които биха могли да дестабилизират световния ред, съобщава “Ройтерс”. Агенцията отбелязва, че победата на Тръмп представлява значително предизвикателство за Европа, поставяйки началото на период на дълбока несигурност. Това се случва в момент, когато континентът се стреми към единство, но двете му водещи сили – Германия, чието правителството току-що се разпадна, и Франция – са отслабени.
„Доверявам се на американското общество“, коментира председателят на Европейския съвет Шарл Мишел при пристигането си на срещата в Будапеща.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че сега е време Европейският съюз да бъде обединен. По думите й нито една държава членка на ЕС в момента не може да се справи с предстоящите предизвикателства.
Подкрепа за Украйна, изборите в Грузия и отношенията със САЩ след победата на Тръмп — това са темите, които лидерите на 47 европейски страни и ръководството на ЕС ще обсъждат на срещата на върха в Будапеща, която започва днес.
В унгарската столица Будапеща на 7 и 8 ноември ще се проведат две значими събития: срещата на върха на Европейската политическа общност (ЕПО), която ще събере над 40 лидери на почти всички европейски държави (с изключение на Беларус и Русия), и срещата на 27-те лидери на Европейския съюз. Какво да очакваме от първото събиране на западните лидери след изборите в САЩ и от първото посещение на украинския президент в Унгария?
Будапеща домакинства петата среща на върха, тъй като Унгария председателства Съвета на ЕС до края на 2024 г. На срещата са поканени лидерите на Европейския съюз, страните членки и други европейски държави. Очаква се участие на 47 държави, сред които Украйна, Молдова, Грузия, Армения и Азербайджан.
Русия и Беларус, които са под западни санкции заради продължаващата агресия срещу Украйна и сериозни нарушения на правата на човека, не са и никога не са били в списъка на поканените, тъй като новият формат на ЕПО бе създаден през 2022 г. именно в отговор на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна.
Домакин на срещата е министър-председателят на Унгария Виктор Орбан, когото журналистите на предварителния брифинг в Брюксел дипломатично нарекоха „непредсказуем домакин". Те безуспешно се опитваха да разберат от европейските чиновници дали има гаранция, че срещата ще мине без неприятни изненади, например включване по видеовръзка на непоканени държавни и правителствени ръководители. Засега е известно, че лидерите ще бъдат посрещнати на стадиона в Будапеща.
Orban is gathering European leaders at a stadium in Budapest where a two-day summit of the European Political Community (EPC) and a summit of EU leaders will begin today
— Nurlan Mededov (@mededov_nurlan) 7 ноември 2024 г.
Leaders from 40 countries will discuss how Donald Trump's victory in the US elections will affect Europe.… pic.twitter.com/GF2OGyStS3
Победата на Тръмп
В дневния ред на ЕПО има три основни външнополитически теми: трансатлантическите отношения след изборите в САЩ, ситуацията в Грузия и войната в Украйна. В дипломатическите среди в Брюксел победата на Тръмп беше приета спокойно и без изненада. "Членовете на Европейския съюз бяха подготвени за тази новина," споделя пред "Дойче веле" европейски дипломат, добавяйки, че ЕС "вече не е слабата по-малка сестра на САЩ" и е готов самостоятелно да се справя с предизвикателствата и да защитава своите ценности.
Подкрепата за Украйна: накъде ще тръгне Европа?
Изходът от изборите в САЩ е един от ключовите фактори за определяне на бъдещата линия по въпроса за подкрепата на Украйна. САЩ са лидер по предоставената помощ за Киев, на второ място е ЕС, а на трето – Германия. Ако Тръмп реши да прекрати помощта за Украйна, която отблъсква руската военна агресия, "линията на ЕС ще остане непроменена – да подкрепя Украйна", твърди още цитираният от "Дойче веле" дипломатически източник. Той не изключва Европа даже да увеличи помощта за Киев. Но дали и всички 27 членове на ЕС ще поддържат тази линия е друг въпрос. Именно домакинът на започващия днес форум Украйна блокира решенията на ЕС за подпомагане на Украйна и излиза с едностранни инициативи, които не са съгласувани с Брюксел.
Горещи дискусии по темата за Грузия
Сред инициативите на Виктор Орбан е не само "обиколката за мир", но и посещението му в Грузия преди официалното обявяване на резултатите от изборите. Унгарският премиер активно подкрепя управляващата партия "Грузинска мечта", която доведе страната-кандидат за членство в ЕС до фактическо замразяване на процеса на евроинтеграция. ЕС все още няма единна позиция за легитимността на нейната победа на изборите през октомври – такава ще трябва да бъде изработена на срещата на ЕПО.
"В Европейския съвет има различни мнения – едни настояват за разследване на нарушенията на изборите в Грузия, други смятат, че изборите трябва да бъдат признати," заяви високопоставен служител в Брюксел пред "Дойче веле". Наблюдателите очакват разгорещени дискусии и твърди формулировки, но считат въвеждането на санкции за малко вероятно, предвид позицията на Орбан към Тбилиси и неговия "навик да блокира". Други инструменти на разположение на ЕС – като например спиране на финансирането на съвместни програми с грузинското правителство, насочени към подкрепа на реформите, и отмяна на безвизовия режим – не изискват консенсус. Въпреки това, в Брюксел неведнъж са изразявали нежелание да наказват грузинския народ, който се стреми към членство в ЕС. Конкретни решения ще бъдат взети на Съвета на ЕС по външни работи по-късно през ноември, тъй като срещата на лидерите на ЕПО е неформална, а темата за Грузия е включена в програмата на работната вечеря.
Следващата, шеста среща на ЕПО ще се състои през пролетта на 2025 г. в Албания. Преди това срещи се проведоха в Чехия, Молдова, Испания и Великобритания на всеки шест месеца. Като домакини се редуват председателстващите Съвета на ЕС и държави извън блока. В Брюксел ценят този формат за многобройните дискусии, които формират хода на последващите дебати вече вътре в ЕС, и за възможността да се проведат срещи по отделни държави и теми, като ситуацията в Молдова или разрешаването на конфликта между Армения и Азербайджан. "Това е част от международните отношения, това е ролята на нашите лидери. Колкото по-често се срещат, толкова повече това изглажда отношенията," коментират източниците на "Дойче веле".