Голямата камара на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) обяви за частично допустима жалбата, подадена от Украйна срещу Русия, относно системни нарушения на правата на човека в Крим, съобщава Би Би Си. Съдът се е съгласи с версията на Киев, че полуостровът е попаднал под фактическия контрол на Русия на 27 февруари 2014 г.
Киев обвинява Москва в системни нарушения на Европейската конвенция за правата на човека на полуострова от 27 февруари 2014 г. до 26 август 2015 г. В същото време съдът отбеляза, че Украйна е успяла да докаже, че „руските войски не са били външни наблюдатели на предполагаемите събития, а са взели активно участие в тях“.
ЕСПЧ потвърди своите процесуални правомощия за по-нататъшно разглеждане на случаи на изчезване на граждани, незаконни арести, искове на медии и училища, които не са на руски език, сплашване на религиозни лидери, дискриминация срещу кримските татари, незаконно функциониране на съдилищата съгласно руското законодателство и ограничения на свободата на движение между Крим и континентална Украйна.
В същото време, както отбелязва Министерството на правосъдието на Руската федерация, съдът счете ва недоказани обвинения в предполагаеми убийства на цивилни, три случая на неоправдано задържане на чуждестранни журналисти, незаконно отнемане на имущество на украински военнослужещи, дискриминация срещу етнически украинци, политически мотивирано наказателно преследване на проукраински лица, откази за регистрация на религиозни и други организации.
По-рано от руското правосъдно министерство заявяваха, че украинската жалба не може да бъде приета поради нейния „политически характер“. Това по-конкретно твърдеше представителят на Руската федерация в ЕСПЧ, заместник-министърът на правосъдието Михаил Галперин. Според него до 18 март 2014 г. Москва не е упражнявала контрол на територията на Крим, а руският военен персонал само „е предотвратявал насилието“ на полуострова.
Голямата камара на ЕСПЧ е на по-различно мнение: в съобщението за пресата се казва, че Русия е упражнявала юрисдикция над Крим още от 27 февруари 2014 г., а от 18 март 2014 г. руската юрисдикция става „ефективен контрол“, тъй като, макар и установеният лимит от 25 хиляди военни да не е превишаван, неговата численност се е удвоила в краткото време от януари до средата на март 2014 г., когато достига 20 хиляди, "без съгласието на украинските власти и без доказателства за реална заплаха за разположените руски войски".
Решения по иска "Украина срещу Русия" в настоящия момент очакват над 7 хиляди индивидуални жалби, свързани със събитията в Крим или военните действия в източната част на Украйна.