Медия без
политическа реклама

Европейската прокуратура ще заработи на 1 юни

26 Май 2021Обновена
Първата наднационална прокуратура се оглавява от румънката Лаура Кьовеши
Пресслужба на ЕК
Първата наднационална прокуратура се оглавява от румънката Лаура Кьовеши

Европейската комисия официално потвърди днес, че Европейската прокуратура ще започне работа на 1 юни. Тя ще прави наказателни разследвания и преследвания във връзка с престъпления срещу бюджета на ЕС. Това е първата наднационална прокуратура. Ще се концентрира върху следните видове измами и други престъпления, засягащи финансовите интереси на ЕС:

  • измами, свързани с разходи и приходи;
  • измами, свързани с ДДС (ако засягат две или повече държави членки и са на стойност най-малко 10 милиона евро);
  • изпиране на пари, придобити чрез измами по отношение на бюджета на ЕС;
  • активна и пасивна корупция или присвоявания, които засягат финансовите интереси на ЕС;
  • участие в престъпна организация, ако нейната дейност е насочена към извършване на престъпления срещу бюджета на ЕС.

Този нов орган на Съюза може също така да разследва и преследва по наказателен ред всички други незаконни дейности, които са „неразривно свързани“ с престъпления срещу бюджета на ЕС.

Европейската прокуратура ще провежда своите разследвания и наказателни преследвания при пълна независимост от Еврокомисията, другите институции и органи на ЕС, както и от държавите членки. Тя ще допълва работата и ще си сътрудничи с други органи и агенции на ЕС, като OLAF, Евроюст и Европол, както и с компетентните органи на държавите членки, които не участват в Европейската прокуратура. Очаква се Европейската прокуратура да разследва около 3000 случая годишно.

От участващите 22 държави само две още не са предложили свои делегирани прокурори - Финландия и Словения. Кьовеши се тревожи особено много от поведението на Словения, която ще поеме председателството на Съвета на ЕС на 1 юли. Службата на европейския прокурор публикува често таблица коя държава колко делегирани прокурори е предложила, колко са одобрени и колко са започнали вече работа. Към миналата сряда тя изглеждаше така:

Image

отхвърлени и 4 одобрени кандидати за европейски делегирани прокурори от България. Това е равносметката от приключилото в Люксембург оценяване на номинациите, направени от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата