Офисът на Европейската прокуратура в София внесе в съда обвинителен акт срещу петима души за измама със строителни машини за 6 млн. евро. Според обвинението източването на бюджета на ЕС е станало с мащабна схема, включваща строителни машини.
Прокуратурата твърди, че обвиняемите са били част от организирана престъпна група, която е имала изричната цел да присвои средства от ЕС. За тази цел били регистрирани осем различни компании, които управлявали пряко или косвено чрез трети страни. След това тези компании кандидатствали за финансиране по Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" (ОПИК) 2014-2020 г. за подобряване на енергийната ефективност на малките и средни предприятия (МСП). Тази програма е съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие.
Тези компании купили 38 отделни части строително оборудване, включително самосвали, багери, товарачи, булдозер, камиони, сита и влекачи, на обща стойност 6 046 553 евро. Машините обаче никога не бяха пуснати в експлоатация в съответствие със споразумението за финансиране и вместо това били продадени.
През 2022 г. ръководената от Лаура Кьовеши Европейска прокуратура извърши претърсвания и изземвания на 25 места в София, Перник и Монтана, включително в централите на фирмите, както и свързани имоти. Наред с тази строителна техника ГДБОП иззе документи, компютри и мобилно устройство.
Освен това срещу един от обвиняемите е започнало отделно разследване за пране на пари заради предполагаем превод на 3 милиона евро в австрийска банка.
Разследването е започнало въз основа на първоначален доклад на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ), уточнява пресслужбата на Кьовеши.
Ако бъдат признати за виновни, обвиняемите може да получат от 1 до 6 години затвор за злоупотреба с еврофондове и от три до десет години за участие в организирана престъпна група.
Преди 5 години bird.bg и БОЕЦ разказаха как строителна техника, купена по европроект, никога не е ползвана по предназначение, но се е оказала на строежа на "Турски поток".