Европейската система за глобална навигация „Галилео“, смятана за бъдещ съперник на американската GPS, не работи от петък. Европейската агенцията, която контролира „Галилео“, съобщи, че причината е „технически инцидент, свързан с наземната инфраструктура“. На страницата й до късния следобед вчера нямаше информация за подновяване на работата на системата. „Галилео“ е в изпитателна фаза от декември 2016 г., като устройствата, които използват сигналите ѝ, трябва да имат възможност да преминат на GPS, когато има проблем.
„Инцидентът причини временно прекъсване в услугите на „Галилео“ за първична навигация и време. Не е засегната нейната функция за търсене и спасяване, която помага за определяне на местоположението на екипажи или планинари в бедствена ситуация", се посочва в съобщението. „Галилео“ има 22 сателита в орбита, с чиято помощ се определя местоположението на потребители на мобилни телефони и на превозни средства, оборудвани със съответните приемни устройства. По план тя трябва да стане напълно функционална по целия свят догодина, като предлага гражданска алтернатива на американската GPS, руската ГЛОНАСС и китайската Beidou.
Причините за срива засега не са оповестени. Проблемът може да е предизвикан от срива в работата на италианската Precise Timing Facility (PTF), съобщи Би Би Си.