ЕК да спре притока на бежанци към Европа, като изгради мигрантски центрове по външните граници на ЕС. За това призовават германски депутати, подкрепени от техни колеги от Европарламента, в писмо до новата председателка на ЕК Урсула фон дер Лайен, цитирано от в. "Велт ам зонтаг" и БГНЕС. Те предлагат от тези съоръжения за мигрантите директно да се задейства процедура за получаване на убежище, а тези с отхвърлени молби да бъдат връщани. Според авторите на писмото получилите статут бежанци трябва да бъдат разпределени от миграционните центрове по външните граници към останалите страни-членки на ЕС. Те отбелязват, че и с функционирането на подобни центрове властите в страните-членки на ЕС, трябва да положат реални усилия за връщане на нелегалните мигранти с отказан статут. Досега много малка част от отхвърлените кандидат-бежанци са върнати в родните си държави. Ако това продължи, то всички създадени буферни центрове бързо ще се препълнят.
Изграждането на бежански центрове по външните граници на ЕС е възможно на базата на член 43 от Директива на ЕС относно общите процедури за предоставяне и отнемане на международна закрила от 2013 г., се казва в писмото, подписано от депутатите от управляващия в Германия ХДС Мариан Венд, Филип Амтор, Армин Шустер, Пол Зимяк, както и евродепутати от Италия, Гърция и Кипър. "За да има Евросъюзът отговор на миграционните процеси, се обръщаме към вас и търсим Вашата подкрепа", обръщат се те към председателката на ЕК германката Урсула фон дер Лайен.
КАРЕ - ИСКАНИЯ
ЕС трябва да похарчи повече от 6 млрд. евро за намиращите се в Турция сирийски бежанци, както и да ускори отпускането на парите, настоя турският зам.-министър на външните работи Фарук Каймакчи пред в. "Сабах". Анкара и Брюксел договориха през 2016 г. мерки за решаване на бежанската криза, като ЕС се ангажира да предостави финансова помощ в размер на около 6 млрд. евро за 3.5 млн. сирийски бежанци, намиращи се в лагери в Турция. Според ЕС вече са изплатени 5.6 млрд. евро от обещаната сума. "Докато кризата продължава, трябва да работим заедно. 6 млрд. евро няма да решат проблема, когато най-накрая всичко бъде изразходвано", каза Каймакчи. Той подчерта, че грижите на Турция за бежанците струват около 40 млрд. евро.