Закичени с жълти еврейски звезди държавните глави на Полша, Израел и Германия отбелязаха днес 80-годишнината от въстанието във Варшавското гето. На възпоменателна церемония във Варшава германският президент Франк-Валтер Щайнмайер заяви: "Заставам пред вас днес със скръб и смирение и моля за прошка за престъпленията, извършени от германците тук."
"Германците преследваха, поробваха и убиваха европейските евреи, евреите от Варшава, с жестокост и безчовечност, за които нямаме думи", каза Щайнмайер. Той подчерта, че германците осъзнават своята отговорност и завета, който са им оставили оцелелите и загиналите. "Ние го приемаме. За нас, германците, отговорността пред нашата история няма край. Тя остава напомняне и завет за нас в настоящето и бъдещето".
Варшавското гето е създадено от германските окупатори през есента на 1940 г. Около 450 000 души са били затворени там в много ограничено пространство. През 1942 г. нацистите започват да депортират евреите в лагери за изтребление и трудови лагери. Между юли и септември 250 000-280 000 души са депортирани или убити.
Когато на 19 април 1943 г. частите на СС навлизат в гетото, започва въстанието на единствената слабо въоръжена еврейска съпротива. Сраженията продължават до средата на май. Повече от 56 000 евреи са убити или депортирани в лагери за унищожение.
Най-важният урок от германската история е "Никога повече!" - подчерта Щайнмайер. "Никога повече! - това означава, че в Европа не трябва да има престъпна агресивна война като тази на Русия срещу Украйна. "Никога повече!" означава, че ние стоим твърдо на страната на Украйна - заедно с Полша и другите ни съюзници".