Хиляди алжирци се готвят да посрещнат с нови масови протести президента Абделазис Бутефлика, който трябваше да се завърне в родината си на борда на луксозния „Гълфстрийм“, след като прекара две седмици в една от водещите клиники в швейцарския град Женева, предадоха световните агенции. Синдикатите също така обявиха национална стачка. Държавният глава пристигна преди време в Швейцария за „рутинни медицински прегледи“ на фона на масовите протести в страната си срещу намерението му да се кандидатира за пети пореден мандат. 82-годишният Бутефлика, който е на власт от 1999 г., рядко е виждан публично след претърпения през 2013 г. сърдечен удар, тъй като трябва да се придвижва с инвалидна количка. Смята се, че реалната власт е в ръцете на неговия брат Саид Бутефлика, военните и ветераните от войната за независимост срещу Франция от миналия век.
Стремежът му да удължи 20-годишното си управление с още един президентски мандат накара над 1 милион алжирци да се присъединят към най-големите протести в страната през последните почти 30 години. Алжирските власти са отказват да обсъждат здравето на Бутефлика или местонахождението му. Болничните власти в Университетската болница в Женева, където се лекува, също са отказали да коментират. Адвокат, действащ от името на неназован алжирски гражданин, подаде молба за защита на Абделазис Бутефлика в швейцарски съд. Все още не е ясно дали съдът ще разгледа молбата, която е била внесена в петък. Според адвокат Саския Дитишейм здравето на Бутефлика е „особено деликатно“ и това може да го направи уязвим на „вредно влияние“ от страна на негови приближени.
Наскоро алжирският президент, който ще се кандидатира за пети пореден мандат, отговори на многохилядните протести със списък от обещания, ако бъде преизбран. В писмо, прочетено по телевизията, той изрази съгласие с исканията на протестиращите и е готов да изпълни шест обещания, стига да спечели изборите през април. Бутефлика обеща да се проведе национален дебат след изборите, за да се обсъдят политически, институционни, икономически и социални реформи. Провеждане на референдум за нова конституция. Въвеждане на нова политика за балансирано разпределение на националното богатство и премахване на социалната маргинализация. Приемане на нови политики за икономическо и социално развитие на алжирската младеж. Ревизия на алжирския изборен закон и създаване на независим изборен орган. Свикване на нови предсрочни президентски избори. Това обаче беше катeгорично отхвърлено по време на продължаващите протести, които се засилиха през последните дни.
МАРОДЕРИ
Най-старият музей на Алжир, в който се съхраняват изключително ценни произведения на алжирското и арабското изкуство, бе разбит по време на протестите срещу президента Абделазис Бутефлика, предаде Евронюз. "Криминални лица" са се възползвали от масовите демонстрации на 8 март и са проникнали в Националния музей за древно и ислямско изкуство в столицата, който е създаден през 1897 г., се казва в изявление на Министерството на културата. Част от предметите са изпотрошени, има откраднати вещи, а административните офиси са опожарени, унищожени са документи.