Медия без
политическа реклама

Индия ограничава износа на захар в света

ООН предупреди, че запасите от пшеница на Земята стигат за 10 седмици

25 Май 2022
Pixabay

Индия реши да ограничи продажбата на захар на международните пазари само дни, след като забрани износа на пшеница, предаде Си Ен Ен. В изявление в сряда индийското правителство заяви, че ще ограничи износа на захар до 10 милиона тона за пазарния сезон, който продължава до септември, за да поддържа цените под контрол. Търговците също така са помолени да търсят "изричното разрешение" от властите, ако искат да изнасят захар между 1 юни и 31 октомври.

Индия е най-големият производител на захар в света и вторият по големина износител след Бразилия. Правителството на Нарендра Моди заяви, че трябва да предприеме действия за поддържане на запасите от захар в страната след "безпрецедентен ръст на износа" миналата година и през настоящия сезон.

Ходът за ограничаване на износа идва в момент, когато годишната инфлация на дребно в третата по големина икономика в Азия достигна 7,8% през април - най-високото ниво от близо осем години. Големите производители ограничават износа на селскостопански продукти заради ковид кризата и шока в предлагането, предизвикан от инвазията на Русия в Украйна през февруари.

Глобалната продоволствена несигурност достигна нива, невиждани от финансовата криза през 2008 г., и само ще се влошава, ако няма агресивна намеса за справяне със ситуацията, каза експерт по продоволствената несигурност пред Съвета за сигурност на ООН тази седмица.

Нахлуването на Русия в Украйна "не започна криза в продоволствената сигурност, но добави гориво към огъня", каза Сара Менкер, главен изпълнителен директор на Gro Intelligence - глобална компания, която използва изкуствен интелект, публични и частни данни за прогнозиране на тенденциите в предлагането на храна. "Това не е циклично. Това е сеизмично", каза Менкер по време на специално заседание на Съвета за сигурност на ООН. "Дори войната да приключи утре, проблемът ни с продоволствената сигурност няма да изчезне скоро без съгласувани действия", каза тя.

Преди да започне конфликтът между Русия и Украйна двете страни държаха общо една трета от световния износ на пшеница и бяха в топ пет на най-големите износители на царевица. В съчетание с широко разпространения недостиг на торове, проблеми с веригата за доставки и рекордни засушавания, светът разполага с пшеница за около 10 седмици, каза Менкер.

Изпълнителният директор на Световната продоволствена програма на ООН Дейвид Бийзли предупреди Съвета за сигурност, че войната в Украйна е създала "безпрецедентна криза" заради ескалацията на цените на храните, които вече предизвикват протести и бунтове и нарастващ глад. Кризата може да добави поне 47 милиона души към 276-те милиона гладуващи преди нахлуването на Русия в Украйна.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата