Китай продължава да бъде страната - най-лош „тъмничар“ за журналисти в света, се казва в годишния доклад на организацията „Репортери зад граница“. В Китай 60 журналисти и блогъри са зад решетките, някои от тях са държани в "нечовешки условия само за публикация в социалните мрежи".
Докладът също така осъжда "деспотичния режим в Турция" за "процесите, в които журналистите са обвинени в тероризъм въз основа на една-единствена дума или телефонен разговор". С 33-ма журналисти зад решетките там има повече задържани професионални репортери от всяка друга страна. През 2018 г. са убити 80 журналисти, 348 представители на медиите са арестувани във връзка с професионалната им дейност и 60 са държани като заложници, се казва в доклада.
Междувременно Малта се ангажира да промени конституцията си по препоръка на Венецианската комисия, чиито експерти провериха страната след убийството на журналистката Дафне Каруана Галиция, разследвала корупция и злоупотреби в управлението на страната. Според Венецианската комисия независимостта на съдебната система в Малта не е добре гарантирана и премиерът разполага с прекалено много власт.