Медия без
политическа реклама

Майката на Грета Тунберг описа трудното детство на дъщеря си

Малина Ернман с книга за борбата с аутизма и хранителното разстройство на момичето

23 Февр. 2020
Снимка: EPA/БГНЕС

Майката на Грета Тунберг, оперната певица Малена Ернман, разказа за детството на дъщеря си в нова книга, описваща трудностите, с които се е сблъскала шведската екоактивистка, преди да започне климатичното си движение, съобщава „Гардиън”. Изданието публикува и откъси от книгата, която се казва „Домът ни гори: сцени от едно семейство и една планета в криза”. 

В книгата Ернман описва проблемите, с които момичето се е сблъскало в детството си: „Тя постепенно изчезваше, отдръпваше се в някаква тъмнина. Спря да свири на пиано. Спря да се смее. Спря да говори. И спря да се храни”. В емоционален разказ Малена Ерман описва как дъщеря й е била диагностицирана с аутизъм и как активизмът й е помогнал да преодолее хранително разстройство.

На 11-годишна възраст Грета била „почти няма“ и за цял ден се съгласявала да хапне само мъничко ориз, авокадо и ньоки.  Момичето било пред приемане в болница, след като загубило десет килограма за два месеца.  Връщайки се в училище, Грета се сблъскала с тормоз.  „В училището не проявиха съчувствие. Те имаха друго разбиране за ситуацията - вървяха, че вината е на самата Грета", пише Ернрман.

По-късно лекарите диагностирали Грета с високофункционален аутизъм, който Ернман описва като синдром на Аспергер и обсесивно-компулсивно разстройство (OCD). 

Интересът ѝ към климатичната криза се появил след училищна прожекция за цял остров от пластмасови боклуци в южната част на Тихия океан. След урока, за разлика от съучениците си, Тунберг била много притеснена.

 „Грета не можеще да се примири с това, което беше научила“, пише майка й.  „Тя видя неща, което останалите не искахме да видим.  Сякаш можеше да види с невъоръжево око емисиите CO2”. 

През лятото на 2018 г. Тунберг започнала училищните си стачки с ръчно написан плакат пред кабинета на шведския премиер. Когато към нея се присъединили и други активисти, баща й се опитал да я убеди да се прибере вкъщи, но тя отказала -  и времето, прекарано с други хора имало неочакван ефект върху нея. На третия ден активист на Грийнпийс предложил на Грета няколко веган нудли.  „Тя си хапнала малко. И още, докато изяла цялата порция”. Така Грета възстановила нормалното си хранене.

Междувременно нейната инициативата се превърна в международно движение за петъчни климатични протести „Петъци за бъдеще”. През декември активистката бе избрана за "Човек на годината — 2019" на „Тайм” - най-младата личност, удостоена с тази чест в 92-годишната история на списанието.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата