Италианският премиер Джорджа Мелони заяви по време на днешната си годишна пресконференция, че никога не е обсъждала лично с технологичния магнат Илон Мъск въпроса за потенциално споразумение за използването на неговата система „Старлинк“ за предоставяне на комуникация за италианското правителство, въоръжените сили и при службите за извънредни ситуации, предадоха световните агенции, съобщи БТА. Основните въпроси, задавани й от журналистите, бяха свързани с Илон Мъск и в един момент тя доста се раздразни.
Премиерката заяви, че компанията „Спейс Екс“ на Мъск, с когото Мелони поддържа добри отношения, е демонстрирала на правителството една технология, която позволява да се комуникира при висока степен на сигурност на национално ниво и преди всичко на планетарно ниво и която за Италия би означавала гарантиране на сигурни комуникации с дипломатическите мисии и със задграничните контингенти, които са много деликатни комуникации. Тя допълни, че подобни комуникации са част от нормалното. "Десетки компании ни предлагат разнородни услуги", заяви Мелони.
Тя увери, че не използва публичната сфера, за да прави услуги на хора, които са й приятели и подчерта, че това не е и е присъщо. Мелони сподели, че самата тя няма ясни идеи по въпроса, касаещ гарантиране на сигурността на комуникациите и подчерта, че става дума за една частна компания, която е много напреднала в технологичен план в тази област за разлика от обществените компании в Италия и Европа. Мелони изрази надежда, че в близко бъдеще публична компания би била способна да осигурява също подобна степен на защита. Тя допълни, че сега в случая алтернативата на една частна компания не е една обществена компания, а дали има защита на данните, защото ако утре поверителни комуникации се озоват в погрешни ръце, то правителството ще е отговорно за това и тук става дума за проблем за който тя не може да се прави, че не съществува.
Мелони добави, че националният интерес е единствената призма“, през която тя преценява подобен потенциален договор със „Спейс Екс“.
Проектът на предполагаема стойност от 1,5 милиарда евро е остро критикуван от италианската опозиция, която не е убедена, че комуникацията на въоръжените сили на Италия трябва да бъде поверена на компанията на Мъск, отбелязва Ройтерс.
„В „Спейс Екс“ ли е проблемът? Във факта, че това е частна компания или в политическите идеи на Илон Мъск?“, попита още тя.
На пресконференцията, продължила два часа и половина, на Мелони бяха зададени на няколко пъти въпроси за Мъск и за това какво мисли тя за неговите коментари по вътрешни дела на чужди страни. В един момент тя дори се ядоса, че поредният въпрос, в случая зададен от британски журналист от „Таймс,“ отново касаеше Мъск.
"Проблемът с Мъск е, че той е богат или влиятелен, или е, че той не е от левицата?“, попита Мелони. "Мъск не е заплаха за демокрацията“, каза тя, но добави, че намеса е имало в други случаи, в които заможни хора използват ресурси, за да финансират партии и асоциации по света, за да повлияят на политиките, както е случаят със Сорос“, заяви тя. "Не получавам пари от Мъск", каза Мелони.
Запитана за подкрепата на Мъск за „Алтернатива за Германия“ и критиките му към Олаф Шолц, Мелони заяви, че би искала да припомни намесата от германска страна в кампанията за парламентарните избори в Италия. Тя визира изразената по онова време тревога от страна на германски представители относно нейните позиции, ако тя дойде на власт в Италия.
Тя добави, че не за първи път добре известни и заможни хора са изразявали мнението си. Мелони каза, че самата тя е виждала няколко подобни случая в миналото и често пъти те са били срещу нея, но никой не е бил скандализиран.
"Проблемът е когато тези хора използват ресурси, за да финансират партии и асоциации по света, за да повлияят на политиките, нещо, което аз не виждам при Мъск за разлика от Сорос. „Ето това намирам аз за опасна намеса“, каза Мелони. "Но когато това нещо се случваше, хората говореха за филантропия“, припомни тя.
Въпреки това Мелони заяви, че не одобрява обидни думи, използвани от Мъск срещу британска министърка във връзка с полемиката, че британското правителство не прави достатъчно за случаите на изнасилвания на деца от пакистански банди във Великобритания. Мелони обаче допълни, че обидни думи е чувала и срещу себе си в миналото.
Мъск отправи и критики към италианските съдии, блокирали споразумението на Италия с Албания за мигрантите и по този въпрос дори си навлече критики от страна на президента на Италия Серджо Матарела. Мъск разкритикува и прокурорите, които искаха присъда от 6 години затвор за вицепремиера Матео Салвини заради това, че по времето, когато беше вътрешен министър, той е блокирал достъпа на кораб с мигранти до италианските брегове. Салвини е също поддръжник на Мъск и критик на Сорос, припомня АНСА.
На пресконференцията Мелони заяви, че при новоизбрания президент Доналд Тръмп САЩ едва ли ще използват военна сила, за да придобиват нови територии. Така тя отговори на въпрос, свързан с направени от наскоро от Тръмп изказвания, свързани с Гренландия и Панама.
Засягайки темата с Украйна, италианският премиер заяви, че не очаква САЩ да изоставят Киев. Според нея в това отношение Тръмп ще балансира между дипломацията и възпирането. Мелони увери, че Рим е готов да подкрепи всяко решение на Киев, свързано с войната с Русия, която, по нейни думи, "е затънала в Украйна".
По време на пресконференцията Мелони заяви, че правителството ѝ е готово да продължи изпълнението на спорния план за задържане на мигрантите в центрове, разположени в Албания. Миналата година тя сключи споразумение с Тирана за разполагане в балканската държава на част от мигрантите, които Италия спасява в Средиземно море. Според нея въпросната схема ще възпира заминаванията от Африка.