Медия без
политическа реклама

ООН: Мръсният въздух убива в Западните Балкани

Климатичните промени ще ударят най-големите световни компании с 1 трилион долара

05 Юни 2019
Македонски активисти блокират пътя към основното депо за отпадъци край столицата Скопие. Те обвиняват властите, че там се изгарят прекалено много отпадъци, което постоянно замърсява въздуха в града.
ЕПА/БГНЕС
Македонски активисти блокират пътя към основното депо за отпадъци край столицата Скопие. Те обвиняват властите, че там се изгарят прекалено много отпадъци, което постоянно замърсява въздуха в града.

Жителите в почти всички големи градове на Западните Балкани са изправени пред тревожно ниво на замърсяване на въздуха, което намалява продължителността на живота, се казва в доклад на ООН, цитиран от световните агенции. В публикувания документ на Програмата за защита на околната среда на ООН се посочва, че "слаборазвитият и политически крехък" регион зависи до голяма степен от изгарянето на петрол за производство на енергия. Докладът е изготвен въз основа на данни от 18 града и в координация със Световната здравна организация и институции за оценка на качеството на въздуха от Сърбия, Албания, Черна гора и Северна Македония. В него се посочва, че хората в региона са "изложени на една от най-големите концентрации на замърсяване на въздуха в Европа, което е до пет пъти повече от националните и европейските насоки в ЕС".

Повече от 200 от най-големите компании в световен мащаб прогнозират, че изменението на климата може да им струва общо 1 трилион долара, като голяма част от щетите се очакват през следващите пет години, сочи доклад на благотворителната организация Carbon Disclosure Project - CDP, съобщи Евронюз. Те коментират, че много компании все още подценяват опасностите, тъй като учените предупреждават, че земната климатична система е застрашена от катастрофални повратни точки без бързо намаляване на въглеродните емисии. „Повечето компании все още трябва да извървят дълъг път по отношение на правилната оценка на климатичния риск“, казва Николет Бартлет, директор на CDP по въпросите на изменението на климата, автор на доклада.

Създадена в началото на 2000 година, CDP  е уважаван глас в разрастващата се коалиция от групи за натиск, мениджъри на фондове, централни банкери и политици, които смятат, че глобалното затопляне представлява системен риск за финансовата система. Като настоява главните изпълнителни директори да разгледат рисковете за своите операции, защитниците на по-голямата гласност на проблема се надяват да стимулират достатъчно инвестиции в по-чисти индустрии, за да намалят въглеродните емисии навреме с цел да се отговори на глобалните климатични цели.

 

ТЕНДЕНЦИЯ

В своето последно проучване CDP анализира данни на 215 от най-големите компании, вариращи от Apple и Microsoft до Unilever, UBS, Nestle, China Mobile, Infosys, Sony и BHP. Компаниите очакват общо 970 млрд. долара допълнителни разходи поради фактори като горещи температури, хаотично време и ценообразуване на емисиите на парникови газове. Около половината от тези разходи се считат за „почти сигурни“. Компаниите в проучването на CDP, които имат комбинирана пазарна капитализация от около 17 трилиона долара, виждат потенциални възможности на стойност 2.1 трилиона долара, обхващащи по-бързо от очакваното търсене на електрически превозни средства за инвестиции във възобновяеми източници.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата