Кметът на Пловдив е глобен с 300 лв. за това, не изпълнява решението на Върховния касационен съд от 22 юли 2021 г. за привеждане в съответствие с европейските норми на концентрацията на фини прахови частици (ФПЧ10) на територията на община Пловдив. Това се вижда от окончателно решение на Окръжния съд в Пловдив.
На 22 юли 2021 г. върховният съд задължи местните власти в Пловдив за една година - до 22 юли 2022 г., да предприемат всички нужни мерки, за да изчистят мръсния въздух в града. По това време това беше безпрецедентно решение по колективно дело за чистота на въздуха.
Изпълнителното дело срещу пловдивския кмет е заведено от адвокат Михаил Екимджиев и Фондация "Асоциация за европейска интеграция и права на човека", които инициираха и процеса срещу Пловдив.
Кметът обжалва глобата от 300 лв., наложена му от държавен съдебен изпълнител. Окръжният съд в Пловдив обаче приема, че може да се направи обоснован извод, че е налице неизпълнение на задълженията, посочени във влязло в сила съдебно решение. Кметът не е представил доказателства за ефективни мерки и действия за опазване на качеството на атмосферния въздух в града. Затова и налагането на глобата е законосъобразно действие на съдебния изпълнител, приемат съдиите Стефка Михова, Борис Илиев и Николай Стоянов (докладчик).
В друго производство съдът вече е изследвал какво следва да се разбира под "достигане на нормативно допустимите нива /концентрации/ на фини прахови частици 10 ФПЧ10/ в атмосферния въздух на града", като се е позовал на наредба по темата, в която са отразени средноденонощните и средногодишните норми за опазване на човешкото здраве, както и допустимите отклонения от тях. Съдът е приел, че не е налице основание да се счита, че решението на ВКС е изпълнено, в случай че на 28 юли 2022 г. концентрацията на ФПЧ10 е била в норма, че следва да бъде отчетено правилото, че концентрацията на ФПЧ10 не следва да бъде превишавана повече от 35 пъти (в 35 денонощия) в рамките на една календарна година, през която допустимите нива на ФПЧ10 следва да са в определена норма през поне една цяла календарна година.
"Каквото и да сторим, общината си прави, каквото си знае и ние трябва да се задоволим с глобяване на кметове", коментира пред "Сега" Екимджиев. И подчерта, че това всъщност е резултат от бездействието на предходното управление. (През последните 13 години всъщност градът се управлява от ГЕРБ, б.а.). Той обясни, че в обозримо бъдеще, в рамките на 2-3 месеца, ще бъде заведено дело пред Европейския съд за правата на човека в Страсбург. То ще стъпва на решението отпреди дни срещу Швейцария, която беше осъдена от свои граждани, че е не е предприела ефикасни мерки да се противопостави срещу глобалното затопляне. Това е аспект от правото на живот, прие съдът. Замърсяването с ФПЧ10 е също аспект от правото на живот, смята адвокатът.
И ЗА СОФИЯ
След пробива по делото за въздуха на Пловдив, което се проточи десетина година и ходи на три инстанции, колективното дело за въздуха на София приключи за 4 години в края на 2021 г., като кметицата Йорданка Фандъкова не обжалва пред горните инстанции, след като беше осъдена да предприеме мерки, които също се оказаха неглижирани.
В края на 2022 г. екологичното сдружение за "За Земята", което бе част от ищците срещу администрацията на Фандъкова заради наднорменото замърсяване, обяви, че Столичната община не е изпълнила решенията на съда по делото, в което тя бе осъдена в срок от 12 месеца да предприеме мерки срещу мръсния въздух в София. "Последният срок за действие по този въпрос, посочен в съдебното решение на Софийски градски съд, изтече на 25 ноември 2022 г. За съжаление повечето мерки, които съдебната институция записа като задължителни за изпълнение, не са постигнати", обяви "За Земята".