Медия без
политическа реклама

ООН: Светът да се откаже от месото, за да спасим планетата

Зелените в Германия настояват за по-висок ДДС върху месото

09 Авг. 2019
Илияна Кирилова

Смяна на човешката диета в полза на растителни продукти и отказът от месо може да помогнат в борбата с климатичните промени, съветват от ООН. Мащабен доклад за използването на земите и промените в климата посочва, че високата консумация на месо и млечни продукти от западните държави засилва глобалното затопляне. Докладът е дело на над 100 учени за Междуправителствения панел за климатичните промени на ООН. Те уточняват, че не насърчават вегетарианството и наблягат на факта, че повече хора може да бъдат изхранени с използването на по-малко земя, ако бъде намалена консумацията на месо.

„Не казваме на хората да спрат да ядат месо. На някои места хората нямат друг избор. Но е очевидно, че на Запад ядем прекалено много“, заяви проф. Пийт Смит от Университета в Абърдийн.

Зелените в Германия настояват за повишаване на ДДС върху месото, за да се насърчи устойчивото животновъдство. Месото може да се облага с 19 на сто ДДС, каквато е ставката на повечето стоки, а не със 7 на сто, както е сега, казва пред "Ди Велт" говорителят по селското стопанство на Зелените Фридрих Остендорф. Къде е логиката месото да се облага с намалена ставка от 7 на сто, а овесеното мляко - с 19 на сто ДДС, пита той.
Инициативата среща подкрепа и сред представители на други партии и вляво, и вдясно на политическия спектър, отбелязва "Политико". Предложението на Зелените си струва да бъде обсъдено, коментира Райнер Шпиринг от Социалдемократическата партия. Идеята е конструктивна, смята и Алберт Стегман. Левицата обаче не е въодушевена от предложението, което според нея ще удари по потребителите с най-ниски доходи.

ЧИСЛА

 

В сравнение с времената преди началото на индустриалната епоха температурата на въздуха над земите и горите се е повишила с 1.53 градуса по Целзий - два пъти повече, отколкото средното повишаване на глобалната температура (0.87 градуса). Това причинява повече горещи вълни, суши и поройни дъждове, както и деградиране на земите и настъпление на пустините, пише в доклада. Човешката дейност вече засяга над 70% от глобалната сухоземна повърхност, свободна от ледена покривка. 70% е прясната вода, използвана в земеделието и животновъдството. В периода 2007-2016 г. човешката дейност върху сушата от типа на земеделие, животновъдство и използване на горите е причинила 23% от всички нетни емисии на парникови газове, създадени от хората. Като се добавят дейностите преди добива на суровини за храни и обработката им след това, този дял се увеличава до 37%.  Прогнозата е за повишаване на цените на зърнените култури със 7.6% до средата на века, което води след себе си по-скъпи храни, по-висок риск за сигурността на продоволственото снабдяване и глад.

Ключови думи:

месо, растения, храни

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?