Медия без
политическа реклама

Путин: Западът дестабилизира Балканите

Москва нарече "журналистическа деградация" твърденията, че Тръмп е руски агент

17 Яну. 2019
Руският външен министър Сергей Лавров даде вчера годишната си пресконференция пред стотици журналисти в Москва.
ЕПА/БГНЕС
Руският външен министър Сергей Лавров даде вчера годишната си пресконференция пред стотици журналисти в Москва.

Руският президент Владимир Путин обвини западните страни за "дестабилизирането" на Балканите преди започващото му днес посещение в Белград, предадоха агенциите. "Що се отнася до ситуацията на Балканите, сериозен дестабилизиращ фактор е политиката на САЩ и някои други западни страни, които имат за цел да осигурят своето господство в региона", каза той в интервюта за сръбските в."Политика" и "Вечерни новости". Усилията на НАТО за разширяване са насочени към "нови разделителни линии на европейския континент" и увеличаване на напрежението, смята Путин. ЕС трябва да осигури на своите членове гаранции, че няма да попречи на доставките на руски газ в Европа чрез "Турски поток", заяви руският президент. "Газпром разработва различни варианти за продължение на сухопътния транзитен участък от газопровода в европейско направление и един от тях предвижда транспортирането на топливо по маршрута България - Сърбия - Унгария с излаз на газоразпределителния център в австрийския град Баумгартен", каза Владимир Путин.

Руският външен министър Сергей Лавров обяви, че е "трудно да коментира" твърденията, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е агент, работещ за правителството на Русия. "Смятам, че това е такава деградация на журналистическите стандарти и такава безполезна работа за американската преса. Не мога да повярвам, че журналистите искрено и професионално работят по тези истории в САЩ", настоя руският първи дипломат по време на годишната си пресконференция в Москва. През уикенда се появи информация, в която се посочва, че ФБР е започнало разследване на връзките на Доналд Тръмп с Москва след уволнението на бившия директор на ФБР Джеймс Коми. Американският лидер отрече твърденията, че е агент на Москва, наричайки ги "позор" и "голяма измама". Разследването на специалния прокурор Робърт Мълър за предполагаемото споразумение между президента на САЩ и руските власти не разкрива никакви факти в подкрепа на тази версия, каза Лавров.

"Русия не се противопоставя на името Северна Македония, което в крайна сметка се появи и беше обявено. Питаме само колко легитимен e този процес и дали се дължи на желанието да се намери консенсус между Скопие и Атина", каза руският външен министър. "Или процесът е причинен от желанието на САЩ да вкарат всички балкански страни в НАТО и да спрат всякакво влияние на Руската федерация в региона", допълни Сергей Лавров. Той подчерта, че Москва не може да се съгласи, че Русия няма място на Балканите. Москва също така не може да се съгласи с влизане на Босна и Херцеговина в НАТО. „Правилата, които сега се прокарват като цяло на Балканите, са достатъчно опасни и отразяват вманиачаването по-скоро да бъдат натикани всички балкански страни в НАТО“, каза руският дипломат №1. Според Лавров призивите към Сърбия да направи избор между Евросъюза и Русия отразяват „старите колониални навици“ на Европа. Той също така заяви, че Москва е готова да работи с Вашингтон за спасяването на Договора за ядрени ракети със среден обсег на действие, призовавайки Европа да помогне в преговорите.

 

РАЗКРИТИЯ

Бившият шеф на предизборния щаб на американския президент Доналд Тръмп - Пол Манафорт, и предполагаем агент от руското разузнаване са замисляли план за бъдещето на Украйна по време на президентската кампания през 2016 г., което е продължило дори и след повдигнатите срещу лобиста обвинения, пише в."Гардиън", позовавайки се на американската прокуратура. От офиса на специалния прокурор Робърт Мълър внесоха документи в съда, в които пише, че Манафорт е комуникирал с Константин Килимник между август 2016 г. и март 2018 г. относно тема, която не е била известна на обществеността. Адвокати на 69-годишния Манафорт разкриват в отделни съдебни документи от миналата седмица, че той е обвинен от Мълър, че е обсъждал "украински мирен план" с Килимник "повече от веднъж" и че е излъгал, когато е бил разпитван за това от прокуратурата. 49-годишният Килимник, завършил университет, свързан с военното разузнаване на Русия, се смята за основна фигура в опитите на Кремъл да се меси в американските избори за президент през 2016 г. Килимник отрича да е работил за руското разузнаване.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата