Радиацията на част от Маршаловите острови, където САЩ са провеждали ядрени опити през 50-те години на миналия век, надвишава нивата, измерени в Чернобил, Украйна, и Фукушима, Япония. Това е установило изследване на екип учени от Колумбийския университет, публикувано в изданието на Националната академия на науките на САЩ и цитирано от американски и световни медии.
Проби от почва, взети от четири от островите в Тихия океан, съдържат радиационни нива, които са "значително" по-високи от тези, открити в района на двете най-тежки ядрени аварии в историята - в СССР и Япония. На един от островите е установено, че концентрациите на радиоактивни частици са 1000 пъти над тези в Чернобил и Фукушима. И четирите острова в момента са ненаселени, като на три от тях - Бикини, Енджеби и Рунит, са правени ядрени изпитания в периода 1946-1958 г. Изследвания са правени и на о. Наен, с площ по-малко от един ар, в атола Ронгелап, който е на повече от 150 км от атола Бикини. Там е открит плутоний-238, който обикновено се свързва с ядрени отпадъци. На острова обаче официално не е правено хранилище за ядрени отпадъци. Единственото друго място, където е засечен този изотоп, е на о. Рунит, където САЩ са складирали ядрени отпадъци и хранилището е покрито с бетонен купол.
Американското правителство извърши 67 ядрени изпитания в южната част на Тихия океан между 1946 и 1958 г. по време на ранната надпревара във въоръжаването със Съветския съюз. Изпитанията са оставили следа от ядрено замърсяване на 21 острова, намиращи се приблизително по средата между Хавай и Австралия.
На атола Бикини са направени повече от тестовете от операция "Кръстовища" и операция "Замък" съответно през 1946 и 1954 година. Първата e определяна като "първата в света ядрена катастрофа", докато втората доведе до експлозия, 1000 пъти по-мощна от експлозиите, предизвикани от бомбите, хвърлени над Хирошима и Нагасаки по време на Втората световна война. Жителите на атола Бикини са били изселени на съседния атол Ронгерик, където обаче почвата не е плодородна и хората преживяват трудно. Правителството на САЩ им е обещало, че ще могат да се върнат в Бикини, след като стане безопасно да го сторят. През 1968 г. част от тях се завръщат, но няколко години по-късно островът отново е евакуиран, след като учени установяват, че радиацията е проникнала в хранителната верига. В момента на атола работят малко хора, които са помощен персонал на обекти на правителствата на САЩ и на Маршаловите острови.