Медия без
политическа реклама

Шефът на британската банка Barclays подаде оставка

01 Ноем. 2021
Джес Стейли
БГНЕС
Джес Стейли

Джес Стейли, ръководител на банка Barclays, се оттегля от поста си на фона на разследване за отношенията му с Джефри Епщайн, съобщи ''Дойче веле'', предава БГНЕС.

Barclays съобщи, че нейният главен изпълнителен директор Джес Стейли е подал оставка след предварително разследване на отношенията му с осъдения за сексуално престъпление Джефри Епщайн. "Следва да се отбележи, че разследването не прави никакви констатации, че г-н Стейли е видял или е знаел за някое от предполагаемите престъпления на г-н Епщайн, което беше основният въпрос, залегнал в основата на подкрепата на Barclays за г-н Стейли след ареста на г-н Епщайн през лятото на 2019 г.", се казва в изявление на Barclays.

Британските органи за финансов надзор - Органът за финансово поведение (FCA) и Органът за пруденциално регулиране (PRA) - представиха предварителните заключения от разследването си в петък. В доклада се разглежда начинът, по който Стейли е характеризирал отношенията си с Епщайн като негов частен банкер на предишна работа, и как Стейли е описал тези отношения пред банката. FCA и PRA заявиха в изявление, че не могат да коментират повече разследването по случая Епщайн. "С оглед на тези заключения и намерението на г-н Стейли да ги оспори, Управителният съвет и г-н Стейли се споразумяха, че той ще се оттегли от ролята си на главен изпълнителен директор на Barclays", заявиха от банката.

Ръководителят на глобалните пазари К. С. Венкатакришнан ще замени Стейли като главен изпълнителен директор с незабавен ефект, допълниха от Barclays.

По-рано Стейли заяви, че последният му контакт с Епщайн е бил през 2015 г. преди да се присъедини към Barclays и също така заяви, че съжалява за отношенията си с богатия финансист. Двамата за първи път развиват това, което Стейли нарича "професионални отношения" през 2000 г., когато банката става ръководител на частното банкиране в JP Morgan Chase, чийто клиент е Епщайн.

Миналата година германската Дойче банк също беше глобена със 150 млн. долара (130 млн. евро) за собствените си "подозрителни" сделки с финансиста.

Епщайн се самоуби през август 2019 г., докато очакваше съдебен процес. Той беше обвинен в трафик на момичета на 14-годишна възраст с цел секс. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Barclays, Джефри Епстийн