Смъртта на магната финансист Джефри Епстийн в затворническата му килия в Ню Йорк не сложи край на разследването за сексуален трафик и се насочва към нови заподозрени. Но все още никой не може да каже със сигурност докъде ще се разпростре разследването и как ще завърши.
Епстийн бе открит мъртъв в затворническата си килия на 10 август, където очакваше начало на процес за сексуален трафик. 66-годишният Епстийн бе арестуван на летището в Ню Джърси в началото на юли при завръщане от Франция, където има къща. Според обвинението финансистът е склонил, наел и е подтиквал към склоняване и наемане на малолетни момичета, които да го посещават в жилищата му в Манхатън и Палм Бийч с цел сексуално общуване, за което им е плащал. Обвинението твърди още, че Епстийн е създал огромна мрежа за сексуална експлоатация на малолетни, като е карал част от тях да му търсят и привличат нови момичета. Богаташът с дълъг списък от влиятелни познати и приятели доскоро бе и сред хората
с най-голям късмет пред правосъдието
За пръв път той е обвинен в сексуални престъпления през 2007 г., след като през 2005 г. родителите на 14-годишно момиче подават оплакване, че детето им е било принуждавано да прави секс с възрастни, след като е поканено да прави масажи. Епстийн обаче има изкусни адвокати, които успяват да му уредят споразумение, с което той избягва затвора и е свободен да прави отново това, в което вече е напреднал, а подробностите около споразумението остават тайна за обществеността. До миналата година, когато журналистката Джули Браун от "Маями Хералд" огласява подробности от споразумението и заради обществената реакция властите се размърдват. Появяват се нови свидетели и жертви на насилието на богаташа. Епстийн отново е обвиняем и този път нещата изглеждат сериозни.
Делото срещу него бе възможност за малолетните му жертви да получат възмездие. Днес те са отчаяни и обезверени. Защитниците му пръскат конспиративни теории и допускат, че той не се е самоубил зад решетките. Президентът на САЩ Доналд Тръмп сподели съобщение от Туитър, което уличава Бил и Хилари Клинтън в съпричастие към смъртта на Епстийн. Една от жертвите на насилие споделя, че е била привлечена в услуга на Епстийн като тийнейджърка, докато е работела в голф клуба на Тръмп в Мар-а-Лаго. Все частици от пъзела, който представлява широката мрежа от
престъпления без наказание
около покойния вече финансист и високопоставените му близки. А обществото очаква да научи истината.
През 70-те години на миналия век Епстийн някак успява, макар и недовършил образованието си в университета на Ню Йорк, да стане учител по математика в престижния колеж Далтън. Възхитен от способностите му, родител му предлага да се насочи към финансов мениджмънт и Епстийн се възползва от възможността. Започва да управлява парите на богатите първо като наемник в "Беър Стърнс", след това в своя собствена фирма. И сам влиза в клуба на богатите, след като за година натрупва първия си милион. В клуба на богатите той се сближава с учени и университетски преподаватели, предприемачи, политици. Те са чести гости на партита, които Епстийн организира. Междувременно негови служители подбират малолетни момичета и ги
канят да направят масаж
на богатия чичко. Подмамените момичета бързо се оказват въвлечени в сексуални оргии с Епстийн и хора, чиито контакти са записани в тефтерче, разкрито от бивш служител на магната. В него са записани имената на президента на САЩ Доналд Тръмп, бившия президент Бил Клинтън, един от синовете на кралица Елизабет Втора - принц Андрю. Някои от момичетата споделят, че били принуждавани да набират нови участнички в оргиите.
Той съсипа живота ми, както и на много други момичета, споделя преди година пред "Маями Хералд" Мишел Ликата, една от жертвите на Епстийн. "Хората трябва да знаят какво направи той и защо не бе съден, за да не се случва всичко отново и отново." Някои от момичетата са от бедни семейства или без родители. Търсеше момичета, за които смяташе, че никой няма да послуша и да им обърне внимание и беше прав, казва Кортни Уайлд, която среща Епстийн, когато е на 14 г. Искахме да имаме
пари за дрехи, за обувки,
споделя друга от жертвите пред "Маями Хералд".
Журналистическото разследване установява, че престъпленията на Епстийн започват през 2001 г. Повечето от жертвите му са на възраст между 13 и 16 г. Примамвани са с обещания да получат 200-300 долара, ако масажират г-н Епстийн.
През 2007 г., след оплакването на родителите на 14-годишно момиче в Палм Спрингс, Флорида, Епстийн получава федерално обвинение, описано на 53 страници. През 2008 г. защитата му, водена от прочутия юрист и преподавател по право в Харвард Алън Дършовиц, успява да сключи споразумение с Александър Акоста, тогава прокурор на Маями. Споразумението така и не става публично, не е ясно какво е предложил на властите обвиняемият. То предвижда Епстийн да бъде наказан с 13 месеца в щатски затвор при специален режим, който му позволява да излиза, за да работи. Всеки ден лимузина го взема от затвора и го откарва в офиса му, където е на свобода. Някои твърдят, че тя се отнасяла и до това да продължава с оргиите. Нещата утихват. За властите наказанието е достатъчно за педофил, очевидно изградил мрежа за вербуване и търговия с плътта на деца. На 9 август прокуратурата публикува части от показанията на момичетата, осмелили се след публикациите на журналистката от Маями и подновеното разследване да търсят възмездие. Едно от тях казва, че е било
принудено от Епстийн да прави секс с херцога на Йорк принц Андрю
Той, разбира се, отрича. Ден по-късно Епстийн е намерен мъртъв в килията, след като седмици по-рано е открит в безпомощно състояние, очевидно след опит за самоубийство.
Акоста доскоро бе министър на труда в администрацията на президента Доналд Тръмп. В разгара на подновения скандал около Епстийн Акоста подаде оставка. Дотам се стигна, след като журналистическото разследване показа как Акоста като прокурор и канцеларията му са съдействали и работили активно със защитата на Епстийн при първото обвинение срещу него. "Благодаря за ангажимента, който поехте пред мен", пише един от адвокатите до Акоста след тяхна среща. От писмото става ясно, че Акоста го уверил, че няма да се свързва "с никой от потенциалните свидетели или потенциални ищци" срещу финансиста, твърди "Маями Хералд". Според изданието Акоста се съгласил да не се огласява публично споразумението между магната и прокуратурата. Водещият прокурор по случая А. Мари Вилафаня пише до един от адвокатите: "Мога да внеса обвинение в районен съд в Маями, което до голяма степен ще намали възможността от отразяване на случая в медиите. Искате ли да проверя какви са възможностите?"
По време на процедурата по утвърждаване на кандидатурата на Акоста за член на администрацията на Тръмп той защитава споразумението на прокуратурата с Епстийн с аргумента, че финансистът приел да се регистрира като извършител на сексуални нарушения. Твърди още, че споразумението било по-добър вариант за обществото, защото имало вероятност съдебен процес да не завърши с наказание. В крайна сметка обаче преди няколко седмици Акоста напусна администрацията на Тръмп без много шум. Отношенията на Епстийн с президента са обвити в мъгла. Адвокат на Тръмп отрича президентът и финансистът да са били близки познати. През 2002 г. пред сп."Ню Йорк" Доналд Тръмп обаче казва, че познава Епстийн от 15 години и го определя като "невероятен човек". В тефтерчето с контакти на Епстийн има над 10 телефона на Тръмп и на съпругата му, както и на техни асистенти. Има снимки на Епстийн с Тръмп в голф клуба му в Мар-а-Лаго.
Продължаващото разследване срещу мрежата на Епстийн е фокусирано около негови приближени, сред които е Гизлейн Максуел. Дъщерята на покойния медиен магнат Робърт Максуел има дългогодишна връзка с Епстийн и е уличена, че активно е привличала момичета за мрежата на Епстийн.