96% от служителите на американския производител на самолети "Боинг" гласуваха в четвъртък вечерта да започнат стачка заради отказ да получат по-високи заплати. Това ще бъде първата им толкова масова стачка от 2008 г. насам. Стачните действия ще спрат производството на най-продавания самолет на компанията.
Новият главен изпълнителен директор на ''Боинг" Кели Ортберг призова работниците да не спират работа, заявявайки, че по този начин ще поставят възстановяването на компанията в опасност.
Около 33 000 работници или 96% в американския тихоокеански северозападен регион на "Боинг" гласуваха против предварителното споразумение, постигнато между техния синдикат и компанията, и в полза на стачка, която започва в петък в полунощ местно време.
''Тук става дума за уважение, за справяне с миналото и за борба за нашето бъдеще'', заяви Джон Холдън, който оглави преговорите на най-големия синдикат на ''Боинг".
Първоначалното споразумение между синдиката и "Боинг" включваше 25% увеличение на заплатите, което е по-малко от 40-процентното увеличение, искано от синдиката. Ръководството на профсъюза препоръча ратифициране, но президентът на местния профсъюз Джон Холдън каза пред "Сиатъл Таймс", че очаква членовете да отхвърлят споразумението.
"Боинг" казват, че са в трудна ситуация, но заплатите на ръководните кадри не са се променили. Главният оперативен директор Стефани Поуп прави над 300 000 долара на всеки две седмици", заяви механик, цитиран от ''Гардиън".
Си Ен Ен съобщи, че стачката няма да засегне пътуванията на потребителите. Самолетите "Боинг", които вече са доставени на авиокомпаниите, и тези, които в момента се използват по света, ще продължат да летят. Но стачката ще доведе до забавяне на доставките на самолети, обещани на авиокомпаниите, прекъсвайки основния източник на пари на ''Боинг".