Няколко американски социални мрежи, включително Фейсбук и Уотсъп, ще бъдат длъжни да предават криптирани от потребителите съобщения на британската полиция в съответствие с ново споразумение между Лондон и Вашингтон, съобщи Блумбърг, като се позовава на информиран източник. Според агенцията споразумението, което ще бъде подписано следващия месец, ще задължи социалните мрежи да предават информация, за да подпомогнат разследването на особено тежки криминални престъпления, включително тероризъм и педофилия.
Британският министър на вътрешните работи Прити Пател заяви по-рано, че за престъпниците е добре дошло намерението на Фейсбук да разреши на потребителите да изпращат криптирани по такъв начин съобщения, че само подателят и получателят да имат достъп до тях. Тя призова социалните мрежи да предоставят на разузнавателните служби достъп до съобщенията. Според агенцията в съответствие с новото споразумение САЩ, за разлика от Обединеното кралство ще могат да използват информацията, получена от британските компании, само при дела с произнесена присъда за смъртно наказание.
По-рано стана ясно, че американското Министерство на правосъдието планира да започне собствено антимонополно разследване по отношение на технологичния гигант Фейсбук. Решението е взето, въпреки че в момента работата на социалната мрежа се проверява от експерти на Федералната търговска комисия на САЩ. Двете успоредни разследвания няма да се пресекат и ще засегнат различни аспекти от работата на компанията. През юли стана известно, че американските власти се подготвят да започнат мащабно разследване спрямо Амазон, Гугъл, Епъл и Фейсбук. Те ще проверят дали тези компании нарушават антимонополното законодателство.