Медия без
политическа реклама

Зукърбърг се оплака от натиск за цензуриране на съдържание

27 Авг. 2024
Марк Зукърбърг
Марк Зукърбърг

Изпълнителният директор на "Мета" Марк Зукърбърг заяви, че високопоставени служители от администрацията на американския президент Джо Байдън са притискали неговата компания и свързаните с нея социални мрежи да цензурират свързано с КОВИД-19 съдържание по време на пандемията. Той допълни, че ще се съпротивлява, ако нещо подобно се случи в бъдеще, предадоха Ройтерс и БТА.

В писмо, изпратено вчера, Зукърбърг казва на съдебната комисия на Камарата на представителите на Конгреса на САЩ, че съжалява, че не е говорил по-рано за натиска, както  и за определени решения, които той като собственик на „Фейсбук“, „Инстаграм“ и „УотсАп“ взема по отношение на изтриването на определено съдържание.

„През 2021 г. високопоставени служители от администрацията на Байдън, включително от Белия дом, в течение на месеци постоянно притискаха екипите ни, за да цензурират определено, свързано с КОВИД-19 съдържание, включително хумор и сатира и изразяваха голямо раздразнение към екипите ни при несъгласие“, написа Зукърбърг в писмо, което беше публикувано на страницата във „Фейсбук“ на съдебната комисия в долната камара на Конгреса.

„Вярвам, че правителственият натиск е погрешен и съжалявам, че не бях по-открит. Мисля също, че направихме определени избори, които на задна дата и при нова информация не бихме направили днес“, написа той.

Белият дом и „Мета“ не са отговорили на молбите за коментар.

Писмото е адресирано до председателя на комисията, републиканеца Джим Джордан. Във „Фейсбук“ комисията нарече писмото „голяма победа за свободата на словото“ и заяви, че Зукърбърг е признал, че „Фейсбук“ е цензурирал американците“.

В писмото Зукърбърг също така каза, че няма да прави никакви вноски в подкрепа на тазгодишните президентски избори, така че „да не играе роля по един или друг начин“ в гласуването през ноември.

На последните избори, които се проведоха през 2020 г. по време на пандемията, милиардерът внесе 400 млн.  долара чрез съвместното със съпругата му филантропско сдружение в подкрепа на изборната инфраструктура - ход, който предизвика критики и съдебни дела от някои групи, които казаха, че движението е с партийна насоченост.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата