Медия без
политическа реклама

Срокът за жалба в Страсбург се скъси

Срокът за допустимост става 4 месеца, а не 6 месеца след последна инстанция в национален съд

Снимка: Светослав Терзиев
Европейският съд за правата на човека в Страсбург

От днес срокът за подаване на жалба до Европейския съд за правата на човека става 4 месеца след изчерпване на възможностите на националната съдебна система. Досега този срок бе 6 месеца, но с Протокол №15 към Европейската конвенция за правата на човека той бе съкратен.

Промяната в конвенцията влезле в сила на 21 август 2021 г. след ратифицирането ѝ от всичките 47 държави членки на Съвета на Европа. Но след това бе предвиден преходен период за информиране на гражданите във всички европейски страни без Беларус, който единствен не членува в Съвета на Европа.

Ако някой чувства, че е погазено негово основно човешко право от държава в Съвета на Европа, не бива да отлага, а трябва до 4 месеца след произнасяне на последната национална съдебна инстанция да се обърне с жалба до съда в Страсбург. Не е задължително да бъде представляван от адвокат, но е препоръчително да си намери такъв компетентен юридически представител, за да се ускори процедурата за разглеждане на жалбата по допустимост и по същество. Освен това не е задължително да прави превод на оплакването си на един от официалните езици в Съвета на Европа - френски или английски, - а може да изложи текста на родния си език.

Последната статистика на съда в Страсбург показва, че срещу България в момента има 537 висящи дела, които я нареждат на 15-то място. Но по произнесени осъдителни решения през 2021 г. тя е на 7-мо място, като съдът е установил 35 нарушения на основни човешки права. От дълги години България се задържа в първата десетка на държавите, газещи правата на своите граждани. Сред последните нарушения най-много - 8 броя - са липса на справедлив съд, 7 са за нарушено право на собственост, а 6 за нечовешко отношение. Следват 4 за липса на ефективни правни средства за защита, по 3 за дискриминация, посегателства върху свободата на изразяване, липса на ефективно разследване и нарушаване на правото на личен и семеен живот. По 2 нарушения са констатирани на правото на свобода и сигурност, свободата на мисълта и религията и др. По 1 нарушение има на клаузите, които изискват ефективно разследване при посегателство срещу човешки живот, съдебна процедура в разумно време, прилагане на съдебните решения и право на свободно участие в избори.

 

Още по темата