От днес редица държави в Европа ще започнат да облекчават някои от ограничителните мерки, които наложиха срещу разпространението на коронавируса.
След като миналата седмица властите в Германия обявиха, че епидемията в страната е овладяна, от днес малките магазини имат право отново да отворят врати. Става въпрос за търговски площи до 800 кв. метра. Училищата обаче остават затворени до 4 май. Ще остане в действие и забраната за събиране на повече от двама души на обществени места.
Германският канцлер Ангела Меркел остро разкритикува във видеоконферентен разговор с изпълнителния комитет на ХДС нестихващите дебати за по-сериозно разхлабване на ограниченията, наложени в страната заради коронавируса, предаде ДПА. Според Меркел подобни дискусии са безполезни. Тя изрази опасения, че това може да накара повече хора да пренебрегнат правилата за социална дистанция и броят на заразените с коронавируса отново да започне да се увеличава. Членове на изпълнителния комитет на ХДС разкритикуваха регионалната власт в провинцията Рейнланд-Пфалц, която разреши търговски центрове и зоологически градини отново да отворят врати, предаде ДПА. Провинцията се управлява от коалициониня партньор на ХДС - ГСДП.
От днес започва поетапно облекчаване на мерките и в Норвегия - първо отварят детските градини и се премахва забраната на гражданите да отидат до вилите си. На 27 април в страната отварят гимназиите и университетите, както и салоните за красота. С облекчаването на рестрикциите се въвежда и мобилно приложение, което не е задължително, но властите призовават хората да го ползват, за да могат да следят ситуацията.
Чехия обяви 5-етапен план за отмяна на рестрикциите, който започва да се изпълнява от днес до 8 юни. Първо ще бъде разрешено да отворят отново откритите пазари. От вторник миналата седмица на чехите е позволено да пътуват до чужбина по работа или за да посетят роднини, при условие, че при връщане преминат 14-дневна карантина. Чешкият президент Милош Земан обяви, че затварянето на държавните граници трябва да се удължи с една година. "В противен случай международните пътувания могат да доведат до нова вълна на епидемията от коронавируса. Мисля, че нашите съграждани биха могли да използват тази ситуация, за да се насладят на красотите на собствената си страна", заяви Земан пред местна медия, цитирана от БГНЕС.
От тази седмица врати отварят и най-малките магазини в Словения. От 4 май, магазините с площ до 400 кв.м. също ще заработят, както и фризьорските салони и козметичните центрове. Остава забраната за пътуване между общините, но на хората ще бъде позволено да пътуват до вилите си.
В китайската столица Пекин бяха отворени 73 основни туристически обекта, включително няколко участъка от Великата китайска стена, предаде агенция Синхуа, цитирана от БГНЕС. Всички тези обекти са на открито и представляват около 30% от туристическите атракции на града. Не само Пекин се опитва да насърчи хората да бъдат по-активни - Шанхай ще започне кампания за пазаруване през нощта, която ще продължи през май и юни, като магазините ще удължат работното си време до полунощ.
Южна Корея разреши провеждането на някои спортни състезания, както и отвори църквите, но те ще могат да работят при спазването на много строги изисквания за дезинфекция, предаде Би Би Си. Шампионатът по бейзбол на страната ще бъде възобновен, но без публика. Властите в страната решиха да разхлабят строгите ограничения, след като броят на новите случаи на коронавирус сериозно намаля. Днес положителните проби са само 13. Южна Корея беше първата държава след Китай, която най-силно пострада от разпространението на COVID-19.
- Германия ще покрие разходите за лечение на пациенти с коронавирус, които са транспортирани в страната от други държави в ЕС, обяви властта в Берлин, цитирана от електронното издание "Политико". В момента там се лекуват около 200 души в тежко състояние от други страни от ЕС - основно те са от Италия, Франция и Холандия, където болниците са достигнали максималния си капацитет.
На правителствено заседание е решено от бюджета на ФРГ да бъде платено лечението на трансферирани от ЕС пациенти с коронавирус, като се очаква общата стойност да е около 20 млн. евро. "Европа е заедно дори и във време на криза", обяви германският здравен министър Йенс Шпан. "Лечението на тези пациенти ще бъде покрито от Германия, така разбираме европейската солидарност", допълни той. Германия разполага с най-голям брой реанимационни легла в Европа. Според данните на института "Роберт Кох" заболелите с COVID-19 в страната са 141 672-ма пациенти, а жертвите са 4404.
- В много американски щати се състояха протести на недоволни от продължаващите заради коронавируса ограничителни мерки, които блокират икономиката, предаде Би Би Си. Те настояват губернаторите да разрешат бизнесът да възобнови работата си. Хиляди излязоха по улиците в Аризона, Колорадо, Монтана и Вашингтон, а президентът Доналд Тръмп показа, че подкрепя протестите и определи като "прекалено строги" ограниченията в Минесота, Мичиган и Вирджиния.
В щата Вашингтон, едно от първите огнища на коронавируса, около 2000 души в разрез с препоръките за социално дистанциране, се събраха в щатската столица, за да искат облекчаване на рестрикциите. Демонстрацията бе организирана от републиканци в нарушение на забраната на едно място да се съберат повече от 50 души, издадена от губернатора Джей Инзли. "Подкрепям свободата на словото. Но струпването на тълпи е против нашите усилия. Не става въпрос за политика. Става дума за това да направим всичко възможно, за да защитим здравето на хората във Вашингтон", подчерта губернаторът. Ограниченията във Вашингтон са до началото на май.
Жертвите на коронавируса в САЩ са вече над 40 000, а заразените - 740 000. Смъртността в Ню Йорк, който е най-силно поразен, обаче, намалява. Вчера са починали малко над 500 души - с 200 по-малко в сравнение с най-лошите дни. Губернаторът Андрю Куомо обяви, че от идната седмица ще се правят по 2 000 теста на ден, за да се определи приблизително колко от местните жители са изградили имунитет срещу заболяването. Куомо даде да се разбере, че все още не е дошло времето за премахване на мерките за социално дистанциране: "Ако тези данни се потвърдят и тази тенденция продължи, вече сме преминали пика и всички признаци сочат, че заразата спада. Показахме, че можем да контролираме звяра, но не успяхме да го убием. Той е все още жив и може да се надигне". Губернаторът на Ню Йорк удължи мерките за оставане вкъщи до 15 май.
- Сомалийка, потърсила убежище в Гърция, е дала положителна проба за коронавирус, съобщиха миграционните власти в страната. 28-годишната жена, която е бременна в 6тия месец, живее в хотел, използван за настаняване на бежанци в Краниди, Пелопонес. Там са настанени общо 470 бежанци. Хотелът вече е поставен под карантина. Той е четвъртият мигрантски център в Гърция, поставен под карантина, заради болен от COVID-19 обитател.
- В рамките на ЕС може да е необходима спасителна финансова помощ на стойност около 1.5 трилиона евро за справяне с коронавирусната криза. Това заяви Паоло Джентилони, еврокомисарят за икономиката и бивш премиер на Италия, пред германското списание "Шпигел". "Еврогрупата вече направи предложение за финансова помощ на стойност над 500 милиарда евро за финансиране на здравеопазването, на програмите за съкратено работно време и за подпомагане на малките и средни компании. Остават около 1 трилион евро, като това е приблизително сумата, за която ние трябва сега да се споразумеем", посочи еврокомисарят.
Идеята се споделя и от премиера на Испания Педро Санчес, който възнамерява да предложи създаването на фонд, разполагащ с такива средства, на колегите си от ЕС, съобщи "Ел Паис", цитиран от БНР. Предвижда се фондът да бъде финансиран от т.нар. "безсрочен дълг", емитиран от 27-те страни членки на ЕС, а паричните средства, предоставяни на различните държави, да бъдат безвъзмездни и да се считат за финансови трансфери, а не за дългове. Безсрочните дългове, или т.нар. "безсрочни облигации", са ценни книжа с фиксиран доход без конкретна дата на падеж. Планът на Мадрид е по-вероятно да получи подкрепата на Германия, която е най-големият критик към идеята за т.нар. "корона облигации", или съвместно емитиран дълг в рамките на еврозоната, твърди още "Ел Паис".
- Положителни новини дойдоха от Франция. Ситуацията с Covid-19 във Франция се подобрява "бавно, но сигурно", заяви френският министър-председател Едуар Филип. Броят на починалите от коронавируса в страната наближава 20 000, но в неделя са били регистрирани по-малко от 400 смъртни случая. С намаляване на пациентите под интензивни грижи отслабва и напрежението върху болниците, каза Филип. Но обясни, че планираното за следващия месец отваряне на училищата и някои магазини няма да означава нормализация: "Дами и господа, животът ни от 11 май няма да стане съвсем същият като преди затварянето. Не веднага и вероятно още дълго време няма да е същият. Здравната криза не е приключила. Постепенно ситуацията се подобрява. Бавно, но сигурно. Тази здравна криза ще доведе до икономическа криза. Икономическата криза едва започва. Тя ще брутална."
- В Русия за последното денонощие са установени още 4268 случая на коронавирусна инфекция, съобщи оперативният щаб в понеделник, 20 април, в своя канал в Telegram. Вчера новозаразените бяха 6060. Общият им брой надхвърли 47 хиляди. Повечето инфектирани са в Москва и района около столицата. За целия период са регистрирани 405 смъртни случая, 3446 души са се възстановили
„Мерките, които предприемаме за прекъсване на заразяването, са ефективни. В Москва виждаме, наред с други неща, че интензивността разпространението протича много гладко “, подчерта министърът на здравеопазването.
- Тревога за икономиката изразиха и в Япония. Външният министър Тошимицу Мотеги заяви, че световната икономика е изправен пред най-сериозната криза след Втората световна война. Затова правителството в Токио възнамерява да увеличи разходите за антикризисни мерки до около 1.09 трилиона долара. Според специалисти това може да се окаже недостатъчно - очаква се до края на годината над 1.5 млн. японци да останат без работа.
- В Бразилия президентът Жаир Болсонаро участва заедно със свои привърженици в митинг, посветен на Деня на бразилската армия. Той не се съобрази с препоръките на властите да не се провеждат масови мероприятия заради разпространението на коронавируса, съобщи РИА Новости, цитирана от БГНЕС. На публикувано в президентската страница във Фейсбук видео се вижда как Болсонаро пристига в центъра на столицата и маха на събралите граждани, но така и не се приближава до тълпата.
- Хиляди израелци протестираха в Тел Авив срещу служебния премиер Бенямин Нетаняху и срещу наложени от властите мерки, считани за антидемократични, включително разпоредби за ограничаване на разпространението на коронавируса в страната, предаде ДПА, цитирана от БНР. Протестиращите носеха маски и стояха на по 2 метра един от друг на централния площад "Рабин", така че полицията да няма повод да разпръсне проявата. Те отправиха призив за демокрация и обвиниха Нетаняху в корупция.
- Премиерът на Великобритания Борис Джонсън е бил изключително предпазлив по отношение на идеята да се вдигне наложената заради коронавируса карантина в личен разгово с външния министър Доминик Рааб, който води правителствените заседания в момента, и с неговите най-близки съветници, съобщи "Таймс", цитиран от БНР. Според Джонсън прекалено ранното вдигане на карантината може да доведе до втора вълна на пандемията и повторно налагане на карантина с още по-тежки последици за здравето на гражданите и за икономиката.