Русия планира да достави зенитно-ракетните системи С-400 на Турция до края на юли, съобщиха информационните агенции, като цитираха помощника на руския президент Юрий Ушаков. „Споразуменията, постигнати между Русия и Турция, се изпълняват навреме. Няма двустранни проблеми", допълни той. Руските С-400 предизвикаха сериозно напрежение между Вашингтон и Анкара. И.д. министър на отбраната на САЩ Патрик Шанахън изпрати писмо до турския си колега Хулуси Акар, в което предупреди, че Анкара ще бъде изтеглена от програмата за изтребители F-35, ако не промени плановете си за закупуване на руските С-400. Най-малко три държави - членки на НАТО, използват руските системи за противоракетна отбрана от години, припомня Анадолската агенция. Русия е продала предишната версия на системата С-300 на около 20 държави, сред които са и България, Гърция и Словакия.
Испанското правителство пък одобри САЩ да засилят военното си присъствие във военноморската база „Рота“ край Кадис, без да се преразглежда двустранното споразумение за отбрана, каквато бе практиката досега, писа в. "Ел Паис". Според изданието Пентагонът планира да изпрати там хеликоптерна ударна ескадрила на морската пехота. Четирите разрушителя с бойна система Aegis, които сега са разположени в испанската база „Рота“, ще бъдат заменени между началото на 2020 г. и пролетта на 2022 г. с други от същия клас, но доста по-модерни.
Засилване на военното сътрудничество между САЩ и Полша се очакваше да обявят късно снощи президентите на двете страни Доналд Тръмп и Анджей Дуда по време на срещата си в Белия дом.
Светът е станал малко по-сигурен за първи път от пет години, но си остава "значително по-малко мирен, отколкото беше преди десетилетие", сочат данните от проучване на австралийския Институт за икономика и мир, който ежегодно публикува глобален индекс на мира. Държавите се класират на базата на 23 фактора като вътрешни и външни конфликти, военни разходи, тероризъм, убийства, друга престъпност и др. Начело на индекса като най-мирна държава е Исландия за 11-а поредна година, а на дъното е Афганистан. В глобалния индекс България се нарежда на 26-а позиция, а в индекса само на европейските страни, в който фигурират 36 държави, страната ни е на 18-о място.