Унгарският парламент във вторник отхвърли ратифицирането на договор за борба с насилието над жени, подкрепяйки декларация на правителството, че мярката насърчава "разрушителни джендърни идеологии" и "нелегална миграция".
Под ръководството на Съвета на Европа договорът за Истанбулската конвенция е първият обвързващ инструмент в света за предотвратяване и борба с насилието над жени, от изнасилване в брака до осакатяване на половите органи.
Представена от надзорния орган за правата за ратификация през 2011 г., конвенцията беше подписана от мнозинство от държавите-членки на ЕС, включително и Унгария през 2014 г.
Но парламентът в Будапеща, в който има една от най-ниските пропорции на жени сред законодателите в Европа, не го ратифицира.
Управляващата партия на премиера Виктор Орбан Фидес твърди, че макар да е съгласна със същността на договора, всички правни гаранции за защита на жените от домашно насилие вече се съдържат в унгарското законодателство.
Тя също така отхвърли позоваванията в текста на договора на "пол" и на задължения за приемане на бежанци, преследвани заради сексуална ориентация или пол.
Съдържащият се в текста на договора "идеологически подход противоречи на унгарския правен ред и убежденията на (правителството)", заяви Лоринц Нача, депутат от християндемократите, младши коалиционен партньор на Фидес, който изпрати декларацията на правителството в парламента.
Той също така ще "ускори или опрости" имиграцията в Европа, каза той.
Опозиционни политици цитираха световното покачване на насилието в домашни условия по време на блокирането на вируса и атакуваха позицията на правителството за равенството между половете и подпомагането на търсещите убежище.
В годините след влизането на Орбан на власт през 2010 г. той пренаписа конституцията на страната и включи определение на брака в Унгария като съюз между мъж и жена.