Евросъюзът и НАТО се договориха днес, че Алиансът остава с подкрепата на САЩ основата на европейската сигурност, което обаче няма да пречи на ЕС да засили ролята си в отбраната. Лидерите на Евросъюза Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел подписаха заедно с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг дълго отлаганата декларация за координиране на усилията в отбранителната сфера.
"Нашата декларация ясно показва, че НАТО остава в основата на колективната отбрана и продължава да бъде от съществено значение за евроатлантическата сигурност", заяви Столтенберг. "В нея също така се признава стойността на една по-способна европейска отбрана, която допринася положително за нашата сигурност и е допълваща и оперативно съвместима с НАТО."
НАТО и ЕС обещаха да увеличат подкрепата си за Украйна. "Трябва да продължим да укрепваме партньорството между НАТО и Европейския съюз. И трябва да продължим да засилваме подкрепата си за Украйна", заяви Столтенберг. Съединените щати, Германия и Франция обявиха, че скоро ще доставят на Украйна бронирани бойни машини, но Киев моли да му бъдат изпратени и модерни тежки танкове.
"Смятам, че Украйна трябва да получи цялото необходимо военно оборудване, от което се нуждае и с което може да се справи, за да защити родината си", заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. "Това означава, разбира се, модерни системи за противовъздушна отбрана, но също така и други видове модерно военно оборудване, стига то да е необходимо за защитата на Украйна."
Столтенберг заяви, че западните поддръжници на Киев ще се срещнат следващата седмица с министъра на отбраната на Украйна, "за да обсъдят точно какви видове оръжия са необходими и как съюзниците могат да предоставят тези оръжия".
"Не става въпрос само за добавяне на повече системи, повече платформи, повече оръжия, но и за гарантиране, че платформите, оръжията, които вече сме предоставили, работят както трябва", каза той, цитиран от АФП и БГНЕС.
Руската война в Украйна сплоти ЕС и НАТО, посочи председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. Той отбеляза, че досега ЕС е осигурил помощ на украинската страна за 50 милиарда евро.
Урсула фон дер Лайен заяви, че се подготвят нови санкции срещу Беларус и Иран заради съучастието им във войната на страната на нападателите. По нейните думи ЕС вече е преодолял зависимостта си от руските енергоносители, като е прекратил изцяло вноса на въглища и 80 на сто от доставките на руски газ.
ТРЕТАТА ДЕКЛАРАЦИЯ
Преди Брюкселската съвместна декларация от 2023 г. ЕС и НАТО подписаха също така Варшавска съвместна декларация от 2016 г. и Брюкселска съвместна декларация от 2018 г., които значително разшириха обхвата и дълбочината на евроатлантическото сътрудничество в областта на сигурността и надградиха 20-годишното партньорство на ЕС и НАТО, през което те постигнаха безпрецедентен напредък във всички области на сътрудничество. /БГНЕС