Медия без
политическа реклама

Япония ще изхвърли замърсена вода от АЕЦ "Фукушима" в океана

Идеята срещна силното неодобрение на природозащитниците

16 Окт. 2020
На 11 март 2020 г. Япония отбеляза деветата годишнина от земетресението с магнитуд 9,0 и последвалото цунами, което опустоши североизточната част на страната и предизвика ядрена катастрофа в атомната електроцентрала "Фукушима Даичи".
БГНЕС
На 11 март 2020 г. Япония отбеляза деветата годишнина от земетресението с магнитуд 9,0 и последвалото цунами, което опустоши североизточната част на страната и предизвика ядрена катастрофа в атомната електроцентрала "Фукушима Даичи".

Японското правителство планира да пусне в океана повече от 1 млн. тона вода от атомната електроцентрала "Фукушима Даичи", предадоха световните медии. В продължение на години правителството не знаеше какво да прави с водата от охладителните тръби на електроцентралата, която беше сериозно повредена след огромното земетресение и последвалото цунами през 2011 г.  Обсъждаха се  варианти течността да бъде оставена да се изпари или да бъде "инжектирана“ дълбоко под земята. 

Японският министър на промишлеността Хироши Каджияма заяви, че съвсем скоро ще бъде обявено официалното решение водата да се изхвърли в окена. "Извеждането от експлоатация на  "Фукшима Даичи" е основна предпоставка за възстановяването на Фукушима от ядрената катастрофа", каза Каджияма по време на пресконференция.

Натискът да се реши съдбата на водата идва от изчерпването на капацитета за съхранение в ядрената централа. ТЕПКО, компанията-оператор на авариралата АЕЦ "Фукушима", смята, че всички налични резервоари ще бъдат пълни до лятото на 2022 г. и няма повече място за нови. Компанията заяви, че системата за филтриране е успяла да премахне всички, освен един от радиоактивните изотопи във водата. Става въпрос за тритий, който не може да бъде отстранен чрез съществуващата в момента технология. Експертна група заяви, че тритият е вреден само в много големи дози.

Според Международната агенция за атомна енергия, правилно филтрираната вода може да се разрежда с морска и безопасно да се пуска в океана. Разреждането би направило изотопа 40 пъти по-малко концентриран, а в този случай процесът ще трае 30 години.

Идеята за освобождаване на съхранената вода срещна силното неодобрение от страна на природозащитниците. Фермерите и рибарите също се обявиха против плана, заявявайки, че хората ще продължат да отказват да ядат морски дарове и продукти от региона. Японското правителството отговори, че ще направи каквото е нужно, за да популяризира продукцията и да помогне на риболовната индустрия.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата