Японското правителство планира да увеличи броя на работещите ядрени реактори в Япония на 17 до лятото на 2023 г., като пусне отново в експлоатация седем от спрените ядрени енергоблокове в различни части на страната, предава БГНЕС.
Предвижда се рестартиране на блокове 6 и 7 в Кашивазаки-Карива, блок 2 в Онагава, блокове 1 и 2 в Такахама, блок 2 в Шимане и блок 7 в Токай-2. Операторите на някои от тях вече са получили необходимите одобрения от местните власти и са в процес на завършване на подобренията на безопасността в централите.
Очаква се министерството на икономиката, търговията и промишлеността на Япония да разгледа възможността за увеличаване на максимално допустимия срок на експлоатация на атомните електроцентрали. По закон максималният срок на експлоатация на реакторите в атомните електроцентрали е ограничен до 40 години, но може да бъде удължен с още 20, ако са изпълнени всички изисквания и централата премине успешно проверката.
Преди аварията в АЕЦ Фукушима-1 ядрената енергия осигуряваше до 30% от нуждите на Япония. През 2011 г. след земетресение с магнитуд 9,0 гигантска вълна с височина 15 метра удари атомната електроцентрала Фукушима и предизвика най-голямата ядрена авария след трагедията в Чернобил. Отстраняването на последиците от аварията, включително демонтирането на реакторите, ще отнеме около 40 години.
Понастоящем Япония разполага с 10 действащи реактора, но само пет от тях произвеждат електроенергия. В момента се извършват допълнителни проверки на останалите пет.