Медия без
политическа реклама

За първи път в историята Русия се оплака в ЕСПЧ

В жалбата до Страсбург Москва обвинява Киев за смъртта на цивилни в Донбас и свалянето на полет MH17

22 Юли 2021
Сградата на Европейския съд по правата на човека в Страсбург.
Уикипедия
Сградата на Европейския съд по правата на човека в Страсбург.

Руските власти са подали молба до Европейския съд по правата на човека с първата междудържавна жалба срещу друга държава - Украйна, съобщава Главната прокуратура на Руската федерация.

В жалбата се цитират нарушения, отговорността за които според Москва е на Киев. Те са изредени в десет точки и сред тях са смъртта на цивилни граждани по време на събитията през 2014 г. в Киев и Одеса, Донбас, катастрофата на самолета на Малайзийските авиолинии „поради незатваряне на въздушното пространство над зоната на военните действия“, потискането на свободата на словото, дискриминация на рускоезичното население на страната, както и водната блокада на Крим.

Украина, за разлика от Русия, се е възползвала от правото да подава искове в ЕСПЧ, предвидено от Европейската конвенция за човешките права, нееднократно — още от 2014 г. Някои от жалбите на Украйна са почти същите, като тези на Русия. Те се отнасят до събитията в Донбас, в частност свалянето на самолета на Малайзийските авиолинии авиакомпании през юли 2014 г. Последната, девета засега жалба, е срещу „административната практика на целенасочени убийства на предполагаеми противници на РФ на територията на страната и отвъд нея“. Тя е изпратена от Киев през февруари 2021 года.

В края на 2018 г. руското министерство на правосъдието заяви, че Украина „злоупотребява с правота си да подава междудържавни жалби“ и използва ЕСПЧ „за постигане на собствените си политически цели“.

Според прес-съобщението на руската Главна прокуратура, тяхната жалба има за цел да насочи вниманието на Европейския съд и цялата световна общност към „грубите и систематични нарушения на правата на човека от украинските власти, да регистрира множество факти за престъпни деяния в международното правно поле, да принуди украинските власти да спрат да ги извършват, да проведе правилно разследване на тези престъпления и извършителите им незабавно да бъдат предадени на правосъдието, както и да се възстанови мира и хармонията на територията на Украйна“, пише руското издание „Комерсанть“.

***

На 13 юли прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков обяви, Русия не може да се съобрази с поредното решение на ЕСПЧ за регистрация на съюзи на три еднополови двойки, тъй като това нарушава Конституцията на страната. По-ранното искане на ЕСПЧ Русия незабавно да освободи опозиционера Алексей Навални, бе определено от руският министър на правосъдието Константин Чуйченко като безпрецедентна намеса в работата на съдебната система на Русия.

Русия е на първо място сред страните, членуващи в Съвета на Европа по забавяне на изпълнението на решенията на ЕСПЧ. По руски данни, средният срок, в който Русия изпълнява  решенията на ЕСПЧ е 9,7 години, което е  по-дълго от всяка друга страна в Съвета на Европа.

Руските власти просто не изпълняват три четвърти от постановленията на ЕСПЧ. Към септември 2018 г. Русия бе изпълнила 608 от приетите срещу нея 2380 постановления на Страсбург — или 25,5 %. Същата година руският парламент защити законодателно правото на страната да не изпълнява решения, които „противоречат на нейната конституция“. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Русия, ЕСПЧ, жалба, Украйна

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?